W piątek mija rok odkąd założyłam tego bloga. Przyznam, że w najśmielszych snach nie oczekiwałam, że osiągnie takie wyniki. Lubię liczby, pewnie bardziej niż powinnam. Ale jak dla mnie są pewnym obrazem rzeczywistości.

Na swoim pierwszym blogu tworzyłam serię dotyczącą analizy wyników Google Analytics (zresztą pisałam również o podpinaniu GA pod blog, jak i modyfikacji współczynnika odrzuceń – kategoria: Google Analytics). Przeglądając serię można zobaczyć miesiąc po miesiącu, a następnie kwartał po kwartale jak rozwijał się blog Nettelog.

Więc jak się przedstawia ten rok na blogu NetteCode?

 

Liczby

W trakcie pierwszego roku istnienia bloga, ukazało się 76 artykułów (włącznie z dzisiejszym), co daje średnio ok. 1,5 wpisu na tydzień. Oczywiście wiecie, że w praktyce wyglądało różnie – łącznie z dwoma przerwami, które pozostaną już w tradycji bloga, gdy będę musiała odpocząć 😉

Nie mam jakiegoś stałego harmonogramu publikacji. Ukazują się w różne dni. I z różną częstotliwością.

Wpisy doczekały się 466 komentarzy <3 Średnio 6 komentarzy na wpis 😉

Fanpage polubiło w okresie roku 1572 osoby, co uważam za naprawdę fantastyczny wynik! I cieszę się, że jesteście <3

Twitter, którego kocham prywatnie, ale zdecydowanie za mało wykorzystuje blogowo – obserwuje 178 osób.

Do newslettera zapisało się 694 osoby. A dodam, że jakiś czas temu wycofałam newsletter z bloga. Wróci już wkrótce.

Ale jak obiecałam tak zrobiłam – nie spamowałam, wysłałam 3 maile od początku jego istnienia. Ostatni w lutym 😀 (wiem, wiem, masakra 😛 ) Newsletter mogę dopisać do listy swoich tegorocznych porażek (która również ukaże się w tym tygodniu na blogu).

Blog obserwujecie poprzez:

 • Feedly – 153 osoby
 • Inoreader – 22 osoby
 • BlogLovin – 22 osoby

 

Google Analytics

Stan na 23.11.2017.

Jak wiecie całkiem niedawno – 21.10. świętowałam pierwsze 100 tys. odsłon bloga.

Aktualnie wyniki przedstawiają się następująco:

117 400 odsłon wygenerowanych przez 29 952 UU. 85 634 sesji. Średni czas trwania sesji wynosi 8 min 50 sekund (!), co nieco dziwi, jeśli średnia liczba odwiedzanych stron na sesję to 1,37 😛 Zakładam, że to te techniczne tematy i tutoriale zawyżają średnią.

Współczynnik odrzuceń wyniósł równe 6% 🙂

Zdecydowana przewaga Czytelników to Czytelnicy powracający na blog (co bardzo mnie cieszy!) – 64,8%.

 

Wg Google Analytics w ciągu roku na moim blogu pojawiło się 54 627 UU, w tym 35 786 (65,51%) mężczyzn i 18 841 (34,49%) kobiet.

Ale ciekawostka: wg Facebooka wśród moich fanów przeważają kobiety – 62%.

Za to wśród osób, które aktualnie wypełniły ankietę – 78,4% to mężczyźni 😀

Gdzie leży prawda? Nie wiem 😉

 

Jeśli chodzi o lokalizację – najwięcej osób wchodzi oczywiście z Polski, ale jak widać także innych krajów 😉

 • 92,3% – Polska
 • 1,98% – UK
 • 1,17% Niemcy
 • 1% – USA
 • 0,51% – Irlandia
 • 0,38% – Belgia

A sądząc po niskim współczynniku odrzuceń widzę, że nie są to osoby, które trafiają do mnie przez przypadek i wychodzą, gdy zobaczą blog prowadzony po polsku (jeszcze, bo w planach mam również wersję angielską – stąd właściwie rozszerzenie .com 😉 ).

 

Najwięcej osób wpada do mnie oczywiście jednorazowo. Ale miło widzieć, że całkiem sporo sesji inicjowanych jest przez osoby, które zaglądały do mnie już 201+ razy 😀 (a rok ma 365 dni :P)

Najwięcej osób wchodzi na blog korzystając z komputera:

Co mnie wcale nie dziwi. Sama bym z niego korzystała w przypadku większości wpisów, które publikuje na blogu. Jak nie tutorial to multum linków i materiałów. Desktop w tym przypadku to jednak wygoda 😉

 

A jak się przedstawia podział na kanały, z jakich do mnie trafiacie?

Nie zaskakuje, że prawie 50% stanowi Social (zdecydowanie za dużo tam siedzę :P). Na drugim miejscu – Referral (22,38%) (dziękuję!). Ale aż 19,9% to wejścia z wyszukiwarki.

Jeśli chodzi o podział na sieci społecznościowe, przedstawia się następująco:

Pokrywa  się to z moją aktywnościach na tych kanałach. Zaskakuje mnie jednak ilość wejść z Linkedin, ponieważ sama się tam nie promuję. Zresztą pisząc urodzinowe wpisy napotkałam sporo wzmianek na swój temat, o których nie wiedziałam (pomimo stosowania narzędzia do śledzenia wzmianek w sieci). Nadal jednak nie mam pojęcia, skąd wejścia z reddit 😛

 

Artykuły

Przechodzimy do zawartości.

Mianem najpopularniejszego artykułu na blogu upływającego roku zostanie nagrodzony…

Kierunek: Web Developer – Wstęp do serii + Frontend (cz. I)
(5160 odsłon, 4,39% spośród wszystkich odsłon)

Na drugiej i trzeciej pozycji wylądowały wpisy:

Duża paczka materiałów do nauki HTML5 & CSS (4525 odsłon, 3,85%)

Junior Frontend Developer – analiza ofert pracy pod kątem stawianych wymagań (4423 odsłon, 3,77%)

 

Wśród najczęściej komentowanych artykułów znalazły się całkiem inne wpisy:

Nauka programowania – od czego zacząć?

Kobiety & Programowanie – fakty, mity i historie

Zapiski programistki #3

 

To by było na tyle w temacie liczb 🙂 Sama jestem ciekawa jak to będzie za rok 😀 O ile dotrwam… żartuje, innej opcji nie biorę pod uwagę 😉

 

Dlaczego to publikuje? Ponieważ swojego czasu sama szukałam informacji jak to wygląda u innych. Mam nadzieję, że chociaż dla części z Was (np. tej zastanawiającej się nad podpięciem Google Analytics u siebie 😉 ) okaże się to interesujący wpis 😉

 

Post scriptum

Przypominam, że jeszcze przez godzinę trwa ankieta w temacie terminu urodzinowego Live’a:

Wkrótce ogłoszę wybrany termin.

Do końca grudnia czekam również na Wasze opinie w temacie bloga:

 

No i do zobaczenia jutro! 😀 Na blogu wyląduje kolejny wpis 😉

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOd tego się zaczęło… Trochę historii
Następny artykułSukcesy & porażki tego roku

Programistka z zawodu (od 2011), wykształcenia (od 2009) i pasji (od 2003/4 roku :P).
Aktualnie: Front-end, Back-end, Full Stack. Głównie: JavaScript & Angular. Wcześniej: C++ i Mobile (nie tylko zawodowo).
Kocha programować i pomagać. Blog jest połączeniem tych pasji.

 • Gratulacje!!! Świetne wyniki.
  Jak Ty uzyskałaś tak niski współczynnik odrzuceń??!! Zdradź tajemnicę! 😁

  • Ten współczynnik w praktyce nie zawsze jest aż tak istotny. Powiem Ci z doświadczenia, że niektóre portale z dużą liczbą odsłon (300 000+ miesięcznie) mają często wysoki współczynnik, a mimo to z miesiąca na miesiąc odsłony rosną lub okresowo trzymają się na jednym poziomie. Mówię tu np. o portalach budowlano-remontowych gdzie szukając np. hasła „jak zrobić beton” wiele osób otwiera sobie 3-4 zakładki z artkami z googla i de facto czyta na każdej stronie ten konkretny artykuł. Jeśli chcesz zrobić beton to szukasz info głównie o tym, a mało osób „w międzyczasie” analizuje inne artykuły, co nie oznacza, że nie wrócą do nich za tydzień, miesiąc itp. Ale to taka tylko mała dygresja, żeby nie patrzeć zbyt wyrywkowo na różne statystyki google 🙂
   Fajnie, że Koleżanka ma takie dobre wyniki, ale nawet jeśli w pewnym czasie współczynnik uległby zmianie to nie znaczy to, że coś jest nie tak…:)
   Pozdrawiam, a autorce życzę sukcesów w dalszym blogowaniu!

   • Racja 🙂 Choć jeśli nagle skoczy może być pewną informacją 😛 Właśnie bardziej badałabym nie jego poziom, a różnice w czasie 😉
    I dziękuję serdecznie za życzenia :*

  • Hehe… mogę rozczarować co do współczynnika 😀 Stosuję modyfikację opisaną tutaj: http://nettelog.pl/wspolczynnik-odrzucen-modyfikacja/ – znacznie obniża ten współczynnik, a jednocześnie jak dla mnie więcej mówi 🙂 Sama przeczytałam o nim w ebooku poświęconym Google Analytics w rozdziale dla blogerów. I wprowadziłam w życie na obu blogach 🙂
   I dziękuję :*

 • Ja też jestem pod wrażeniem takiego niskiego współczynnika odrzuceń. No i już klikam w niektóre linki, żeby czytać dalej (zaczynam od kobiet i programowania). Jak wiesz ja znam Twój blog od wczoraj, ale już go kocham! Dzięki za super wpis. Też mnie zawsze ciekawi, jak to wygląda u innych.

 • Gratulacje. Naprawdę świetny wynik. Szczególnie że blog istnieje tak krótko.
  Aż strach pomyśleć co będzie w kolejnym roku 🙂
  Powodzenia i wytrwałości!

  • Dziękuję :* Oj, zwłaszcza tej wytrwałości 😀 Postaram się nie zawieść pokładanych nadziei 😀 A przede wszystkim – wytrwać 😀

   • Zaciekawiły mnie te skoki w statystykach. Możesz zdradzić, z czym to jest związane? Jakaś promocja postów w grupie?

    • Hehe.. łatwiej by mi było powiedzieć skąd wynikają spadki 😀 Na wykresie dokładnie widać, że miałam urlop blogowy w czerwcu (choć nieco zaburzony wynikami konkursu „Daj się poznać”, gdzie zajęłam 4 miejsce) oraz w październiku.

     Ale wzięłam pięć najbardziej drastycznych skoków i wygląda to tak:
     25-26 marca – Facebook, przeszło połowa ruchu artykuł z wynikami Stack Overflow Developer Survey 2017 (opublikowany: 25.03.)
     2 lipca – polskifrontend.pl, aż 30% sesji, prawie 60% ruchu – Junior Front-end Developer – analiza ofert pracy (opublikowany dzień wcześniej)
     3 sierpnia – polskifrontend.pl, aż 48% sesji, prawie połowa ruchu – duża paczka materiałów do nauki HTML5 & CSS (opublikowana 1 sierpnia – i tu rzeczywiście pamiętam, że baaardzo dużo osób ją polecało 😉 )
     17 sierpnia – polecenie przez WakeUpAndCode.pl 21% sesji, reszta Facebook, przeszło połowa ruchu w kierunku dużej paczki materiałów do nauki JavaScript (opublikowana dzień wcześniej)
     3 listopada – Facebook, ogólnie 2 listopada wróciłam na blog po przerwie, codziennie przez 3 dni publikowałam, 3 listopada była świetna promocja na ebookpoint, a ja zrobiłam zestawienie pozycji, które polecam.

     Czyli te skoki tak pół na pół związane są z moją prywatną promocją. Prędzej chyba z trafionymi tematami i poleceniami u innych 🙂

     • Dzięki za wyczerpujący opis. Widać w co opłaca się inwestować 🙂

     • Hehe… w Czytelników 😛 Wszystkie te wpisy były na ich prośbę czy w odpowiedzi na ich pytania. Zwłaszcza te, które dostawałam notorycznie 😉 Dlatego tak mocno liczy się dla mnie feedback i wiadomości od innych. Znając potrzeby – odpowiadam na nie 🙂 Nie publikuje tego, co sama chciałabym napisać, raczej piszę o tym, o czym inni chcą przeczytać. To tak proste i trudne zarazem 😉

 • Włóczęga

  Ciekawe statystyki ale zzegoś w nich nie rozumiem. Może mi ktoś wyjaśnić jak ponad 5000 sesji (w 201+) wygenerowało tylko 1800 odsłon?