W tym roku Ebookpoint.pl kończy 6 lat. W związku z tym przygotował promocję, która właśnie wystartowała i potrwa do jutra.
Poprzednia akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Wytypowałam kilka perełek, kilka pozycji poleciliście mi Wy.
Tym razem swoimi typami postanowiłam podzielić się w bardziej obszerny sposób – na blogu. Lista też jest dużo obszerniejsza. Bo było w czym wybierać 😉
Pozycje uporządkowałam od moim zdaniem najciekawszych.
Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty, Robert C. Martin
Moim zdaniem, pozycja obowiązkowa dla każdego programisty. Choć (uwaga!) niekoniecznie na start 😉
Długo wisiała u mnie jako „Aktualnie czytam”, ale aktualnie jest już po i zdecydowanie polecam! (oraz zbieram się za recenzję… już od kilku miesięcy 😛 ).
Swojego czasu planowałam wystawić stronę poświęconą pozycjom, które polecam. Jedyna książka, która doczekała się swojej strony to właśnie „Czysty kod”. Także możecie więcej poczytać na temat tej książki TUTAJ.
„O tym, ile problemów sprawia niedbale napisany kod, wie każdy programista. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak napisać ten świetny, „czysty” kod i czym właściwie powinien się on charakteryzować. Co więcej – jak odróżnić dobry kod od złego? Odpowiedź na te pytania oraz sposoby tworzenia czystego, czytelnego kodu znajdziesz właśnie w tej książce. Podręcznik jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto chce poznać techniki rzetelnego i efektywnego programowania.
W książce „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” szczegółowo omówione zostały zasady, wzorce i najlepsze praktyki pisania czystego kodu. Podręcznik zawiera także kilka analiz przypadków o coraz większej złożoności, z których każda jest doskonałym ćwiczeniem porządkowania zanieczyszczonego bądź nieudanego kodu. Z tego podręcznika dowiesz się m.in., jak tworzyć dobre nazwy, obiekty i funkcje, a także jak tworzyć testy jednostkowe i korzystać z programowania sterowanego testami. Nauczysz się przekształcać kod zawierający problemy w taki, który jest solidny i efektywny.”
Ebook (ebookpoint) (19,90 zł!!)
Software Craftsman. Profesjonalizm, czysty kod i techniczna perfekcja, Sandro Mancuso
W tej pozycji zakochałam się niedawno. Nadal mam ją w czytaniu, ale przyznam, że mocno podzielam poglądy autora w zakresie rozwoju kwalifikacji programisty. Zgadnijcie kto pisał do niej wstęp? Tak, Robert C. Martin 🙂
„Książka ta proponuje czysto rzemieślnicze podejście do pracy programisty. Idea ta, znana jako software craftsmanship, zakłada kompletną zmianę sposobu myślenia o programowaniu. Priorytetami stają się tu profesjonalizm, techniczna perfekcja i zadowolenie klienta, a osiąga się to, stosując pewne praktyki programistyczne, które zaczerpnięto m.in. z metodyk programowania ekstremalnego, zwinnego i odchudzonego. Autor, który jest współzałożycielem największej organizacji deweloperów-rzemieślników, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez inspirujące przykłady i praktyczne rady. Okazuje się, że dzięki tej postawie zespół może osiągnąć najwyższy poziom technicznej doskonałości tworzonych projektów.
„Jest to książka o profesjonalizmie programowania. Nie tylko o profesjonalizmie programisty, ale również o całej organizacji tworzenia oprogramowania Jest to książka o mistrzostwie w programowaniu. Na jej stronach autor przedstawia plan, strategię, podejścia i reguły, które mogą pomóc każdemu programiście, każdemu zespołowi programistów i każdej organizacji wytwarzającej oprogramowanie w wyrwaniu się z grzęzawiska mierności i we wkroczeniu na ścieżkę profesjonalizmu, jak również w zapewnieniu większej wydajności oraz poczucia dumy z tego, co się robi.” / ze wstępu, Robert C. Martin”
Ebook (ebookpoint) (19,90 zł!!)
Odrobinę mniej programistyczna i nie jestem bardzo zaawansowana w jej lekturze (jeszcze), ale od razu przypadła mi do gustu, warto zwrócić na nią uwagę, jeśli myślisz o słowie na „S” 😛
Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku, Steve Blank, Bob Dorf
„Twój startup – instrukcja obsługi
Ta książka nie jest lekturą do poduszki na jedną, bezsenną noc. Nie należy pochłaniać jej bezrefleksyjnie, by następnie odłożyć na półkę i już do niej nie wrócić. Wręcz przeciwnie – jeśli chcesz skorzystać z tego niezwykłego podręcznika, studiuj go po trochu, systematycznie i wracaj do niego regularnie. Niech stanie się Twoim najlepszym przyjacielem na najbliższe sześć do trzydziestu miesięcy… ponieważ właśnie taki czas musisz dać sobie i swojemu przedsięwzięciu, by stało się rentowną firmą, zdolną do odniesienia rynkowego sukcesu.
Dla ułatwienia pracy z podręcznikiem został on podzielony na cztery części. Z pierwszej dowiesz się, czym jest Customer Development. Poznasz też jego manifest, czyli katalog czternastu zasad, którymi powinny kierować się startupy przystępujące do wdrażania tej metodologii zarządzania, opracowanej specjalnie dla nich. Następna część opisuje proces przełożenia wizji założycielskiej na szablon modelu biznesowego, a następnie na szereg hipotez, weryfikowanych przy udziale klientów. W części trzeciej znajduje się opis programu testów pozwalających zorientować się, jaka jest potencjalna rentowność Twojej firmy. Autorzy przygotowali też dla Ciebie listy kontrolne, pomocne przy sprawdzaniu postępów na kolejnych etapach związanych z realizacją procesu Customer Development.”
Ebook (ebookpoint) (19,90 zł!!)
Nie byłabym sobą, gdybym nie wskazała kilku interesujących pozycji w temacie JavaScript:
Tajniki języka JavaScript, Kyle Simpson
- Wskaźnik this i prototypy obiektów
- Asynchroniczność i wydajność
- ECMAScript 6 i dalej
- Zakresy i domknięcia
- Typy i składnia
- Na drodze do biegłości
Cała seria dostępna online, za darmo: https://github.com/getify/You-Dont-Know-JS
JavaScript. Programowanie zaawansowane, Tomasz Comandeer „Jakut”
Zrozumieć JavaScript. Wprowadzenie do programowania, Marijn Haverbeke (ale uwaga, dostępna online za darmo tutaj: http://eloquentjavascript.net/)
Oczywiście, nie mogę pominąć klasyki, z której poleceniami spotykam się wszędzie:
JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego, Jon Duckett
Mogę też na pewno polecić:
React w działaniu. Tworzenie aplikacji internetowych, Stoyan Stefanov
Język C. Szkoła programowania. Wydanie VI, Stephen Prata
Na której sama uczyłam się podstaw C.
Java. Podstawy. Wydanie X, Cay S. Horstmann
No dobra, tu korzystałam z wydania VII. Ale Horstmann’a w temacie Javy zdecydowanie polecam!
I podobno biblia UX:
oraz nowsze, III wydanie:
Inne pozycje, na które warto zwrócić uwagę:
Technical Leadership. Od eksperta do lidera, Mariusz Sieraczkiewicz
TDD. Sztuka tworzenia dobrego kodu, Kent Beck
Efektywny JavaScript. 68 sposobów wykorzystania potęgi języka, David Herman
JavaScript – mocne strony, Douglas Crockford
JavaScript i jQuery. Nieoficjalny podręcznik. Wydanie III, David Sawyer McFarland
Zaawansowane techniki języka JavaScript. Wydanie II, John Resig, Russ Ferguson, John Paxton
CSS bez tajemnic. 47 sekretów kreatywnego projektanta, Lea Verou
Tyle udało mi się wyłowić. A musiałam przejrzeć całkiem niezłą bazę pozycji 😛 Mam nadzieję, że przypadną Ci do gustu 🙂
Więcej info o promocji? (w tym: konkurs!)
Kliknij w banner by dowiedzieć się więcej, m.in. o konkursie.
To jak? Która pozycja wpadła Ci w oko?
A może któreś z nich są już Ci znane? Co o nich sądzisz?