Przerywam ciszę na blogu, by wpaść z małym ogłoszeniem 🙂 

W końcu dobiega końca praca nad moim pierwszym płatnym ebookiem. Miałam mieszane uczucia co do tematyki, ale przyznam, że efekt mega mi się podoba <3 Mam wrażenie, że może przypaść do gustu i Tobie (oczywiście, o ile interesuje Cię nauka Front-endu 😉 ).ebook okładka

W samym ebooku odpowiadam na najczęściej zadawane pytania w temacie nauki Front-endu: 

  • “Ile muszę wiedzieć z HTML, CSS, by zacząć naukę JavaScriptu?”,
  • “No dobra, to chcę się uczyć JavaScriptu. Ale może podstaw programowania warto by było nauczyć się na innym języku? Może C, C++ lub Python byłyby lepsze na start?”,
  • “Co warto wiedzieć w temacie HTML/CSS?” [checklista],
  •  “w3schools czy nie w3schools? Oto jest pytanie?”,
  • “Angular vs. React JS vs. Vue JS?”,
  • “Czy potrzebujesz Bootstrapa/jQuery?”,
  • “Co lepsze: materiały płatne czy darmowe?”,
  • czego się uczyć na początku, co jest Twoim MUST HAVE,  a co możesz opanować później, 
  • bootcampy, studia, mentoring, polski czy angielski,
  • i wiele, wiele więcej

Omówienie pełnej ścieżki nauki Front-endu plus multum sprawdzonych materiałów. Pełen zestaw na start, jeśli dopiero zaczynasz bądź myślisz o nauce Front-endu. 

Już spotkałam się z opiniami pt. “Wow! Takich rzeczy człowiek się dowiaduje, przeglądając latami grupy wsparcia w temacie nauki programowania”. Mój ebook zbiera właśnie takie pytania wokół nauki Front-endu oraz moje odpowiedzi. 

 

Dlaczego uważam, że interesuje Cię moje stanowisko? 

Hmm… bo to czytasz. Bo być może to nie pierwszy mój artykuł, który czytasz. Jeśli nie interesuje Cię moje stanowisko – zawsze możesz zamknąć kartę. Jeśli nie znasz mojego stanowiska czy stanu wiedzy – przejrzyj publikacje na blogu. Piszę o Front-endzie od 2016 roku. Pracuję z JavaScriptem od 2012 roku. Nawet jeśli z czasem przeszłam w Full Stack Web Dev, zawsze w moim życiu było dużo Frontu 😉 Nie tylko w karierze zawodowej (2011+), ale i po godzinach.

 

Wybrane fragmenty ebooka:

Cel Twojej nauki

Uważam, że ścieżkę nauki Front-endu (jak i wiele innych rzeczy) warto określać, mając w głowie cel jaki nam przyświeca. 

Dlaczego? 

Ponieważ ma on wpływ na ścieżkę jaką możemy obrać. 
To porada uniwersalna. Również dla osób, które rozważają naukę programowania w ogóle. Zacznij od swojego “dlaczego”.
Więc co jest Twoim celem?”

 

“(…) Pytanie jednak, co jest Twoim celem? I jak szybko chcesz ten cel zweryfikować w praktyce? Programowanie jest tak ogromną dziedziną, że łatwo możesz utknąć w teorii, której potem nigdy nie wykorzystasz w praktyce. 
Może więc skoro interesuje Cię Front-end, to rzeczywiście skup się na tym Front-endzie?”

 

“Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach wiele osób zaczęło traktować programowanie jako “świętego Graala”, spełnienie najskrytszych marzeń o przyjemnej pracy na własnych warunkach, bezstresowym, cudownym kodowaniu. 
Zapominają przy tym, że programowanie, jak i języki programowania to po prostu narzędzie. Narzędzie w drodze do celu. A nie cel sam w sobie.
(…)
Jak myślisz, ilu programistów zaczynało kiedyś od kursów “jak zacząć programować poprawnie?”. 
Na pewno nie ja. Miałam problem. Sięgnęłam po narzędzia by go rozwiązać. W miarę kolejnych wyzwań zdobywałam kolejną wiedzę. 
Owszem, finalnie poszłam na studia, które mocno mi tą wiedzę ustrukturyzowały plus dodały ogrom innej (o studiach jeszcze piszę dalej). Ale zaczynałam od podejścia problem -> rozwiązanie. Wiedzę zdobywałam w momencie, gdy jej potrzebowałam. 
15 lat później nadal uważam, że była to dobra ścieżka. Dla mnie. Ty musisz znaleźć swoją. 
Słuchaj innych, ale weryfikuj to, co mówią. Po drugiej stronie są “tylko” ludzie.”

 

“Ale uwaga! Mówienie o tym, że JavaScript służy wyłącznie do operowania na elementach strony byłoby dużym niedopowiedzeniem. JavaScript to coś znacznie więcej.”

Odnośnie powyższego, niestety w rzeczywistości nadal wiele osób uważa, że JavaScript służy jedynie do “wodotrysków” na stronach internetowych. Takie osoby nie mają zielonego pojęcia czym JavaScript jest. Więc już Ci zdradzę, że:

“Więc czy możesz od niego [JavaScript] zacząć? 
Możesz. 

Czy możesz się go uczyć równolegle do HTML, CSS?
Możesz. 

Czy możesz się go uczyć nie znając HTML, CSS? 
Możesz. 

Piszę o tym, ponieważ wiele osób zadaje pytanie: Ile muszę wiedzieć z HTML, CSS, by zacząć naukę JavaScriptu? 

Odpowiedź brzmi: zero. Nie musisz wiedzieć nic, dopóki nie chcesz się uczyć części odpowiedzialnej za interakcję z elementami strony.”

 

“Nie ma “jednej słusznej drogi”, jeśli chodzi o naukę programowania.”

 

“Nie wiesz czegoś? 
To naturalne! Ale to właśnie na tym polega praca programisty. Im wcześniej nauczysz się radzić z frustracją, tym lepiej poradzisz sobie później. 
Kursy, szkolenia, tutoriale mają to do siebie, że prowadzą Cię za rączkę. Krok po kroku realizujesz jakiś temat. Codzienność programisty wygląda inaczej. 
Baaa! Spotkałam się z tym, że osoby po kursach mówiły mi jakim wyzwaniem było dla nich rozpoczęcie pisania pierwszego dokumentu HTML! Realizując coś wraz z kursem, powtarzasz to, co jest robione. (…)”

 

Więcej fragmentów ebooka? 

Kilka dobrych stron, akurat w temacie celu jaki może przyświecać Twojej nauce Front-endu, udostępniam jako bonus po zapisaniu na listę oczekujących na ebooka. 

Lista oczekujących + więcej informacji nt. ebooka + możliwość podglądu aktualnego spisu treści (który może jeszcze nieznacznie się zmienić)

Osoby, które zapiszą się na listę oczekujących otrzymają wiadomość, gdy tylko ebook ukaże się w sprzedaży oraz zniżkę na jego zakup. Jak to ja, zawsze zaczynam od niższych stawek, które z czasem rosną. Tak samo wyglądało to w przypadku konsultacji, mentoringów, mini-grup wsparcia czy Platformy subskrypcyjnej, którą prowadzę.

 

Więcej treści nt. nauki Front-endu? 

Zacznij od artykułu dostępnego na tym blogu: Od zera do Front-end Developera!. Może uzupełnij o Live: Live #4: Kierunek: Front-end . Tak na start 🙂 Oczywiście też cała kategoria: “Front-end” się kłania 😉 

Możesz też zajrzeć do artykułów, które udostępniam na swojej Platformie: Blog, zwłaszcza w kategorii Nie tylko dla Subskrybentów

Przyznam, że ostatnio pochłaniało mnie pisanie ebooka, także na Platformie głównie znajdują się nagrania z zamkniętych sesji Q&A, które odbywają się co 2 tygodnie na Youtube lub platformowym Discordzie.

Najbliższa sesja już w poniedziałek o 20:00, omawiamy akurat czego w temacie JavaScriptu warto się nauczyć jeszcze przed nauką frameworków. Będzie to kontynuacja sesji, której zapis znajdziecie już w materiałach na Platformie. I zapewne temat ten będę kontynuować jeszcze minimum przez dwa spotkania 🙂 

Po wypuszczeniu ebooka i złapaniu oddechu wracam do prac nad kursem “JavaScript w testach” i “Kierunek: Front-end. Twoja ścieżka nauki” – gdzie pierwsze moduły już są dostępne w ramach Platformy. Trafią też do normalnej sprzedaży, bez konieczności subskrypcji dostępu do Platformy. 

 

Niestety właśnie przez to, że do życia powołałam Platformę subskrypcyjną, ciężko mi wrócić tutaj… Konsultacje, mentoringi, mini-grupy wsparcia, platformowy Discord, sesje Q&A, ebook, kursy online, materiały <= gdy z tym wszystkim kończę, naprawdę ostatnie o czym myślę to co jeszcze napisać na NetteCode… 

NetteCode przez lata było moją odskocznią. W pracy Angular JS, a po godzinach tworzenie tutorialu w zakresie tworzenia aplikacji webowych z wykorzystaniem Angulara w wersji 4. TypeScript <3 

Baa! Przecież wszystko zaczęło się, gdy byłam na urlopie macierzyńskim (2016/2017) 😉 Za dnia opieka nad córeczką, nocami pisanie aplikacji, nauka React JS i opisywanie tego wszystkiego na blogu. Coś czuję, że dlatego powrót do Angular JS był dla mnie tak bolesny. Zmieniłam pracę… 

… i wszystko mnie pokonało. Zamiast pracować w Angularze, musiałam nauczyć się Scali. Mikroserwisy, TDD, Node JS, DevOps, Full Stack, architektura, AWS, … to tylko wybrane. Długo nie chciałam się pogodzić, że nie dam rady łączyć tego wszystkiego, długo walczyłam by się dało. Ale dość intensywna praca full time, małe dziecko, inne obowiązki i kilka innych zdarzeń, skasowały mnie na jakiś czas z dodatkowej aktywności, jaką było dla mnie prowadzenie tego bloga czy też udzielanie się na grupach wsparcia. 

 

Ale jak widać nie potrafiłam sobie odpuścić. W tym roku rzuciłam wszystko by full time skupić się na tym, co kochałam. 

W poprzednim artykule pisałam:

“Narazie mocno się skupiam, by za kilka miesięcy nie wracać na etat (lub projekt) i móc pozostać na swoim, rozwijając własne pomysły.”

Odpukać, chyba mi się udało 😉 Jeszcze trochę do stabilności mi brakuje. Ale to już długi temat jakie zmiany w moim życiu spowodował 2020 rok. Wydaje mi się jak przez mgłę, gdy pisałam, że 2019 wywrócił moje życie “do góry nogami”. Rezygnując z etatu programistki i idąc na swoje spodziewałam się dużych zmian, aczkolwiek pandemii zdecydowanie nie miałam na swojej liście “co najgorszego może się stać?”

Czy żałuję, że rzuciłam stabilną pracę w tych niestabilnych czasach? Nie. Bo wiem, że gdybym zastanawiała się nad tym dłużej to miałabym dużo większe obawy by zrezygnować. A tak nie miałam wyjścia. Musiałam i muszę działać. Nie ma “czy”, w mojej głowie tylko “jak” 🙂 

 

Miałam napisać o ebooku, a wyszedł trochę taki Status update 🙂 To tak tylko na koniec przypominam: ebook “Kierunek: Front-end. Twoja ścieżka nauki” już wkrótce w sprzedaży! Po więcej informacji zapraszam tutaj 🙂