Coursera, EDX – jak darmowe? jak płatne!

Żaneta Jażdżyk

Programistka z przeszło 4-letnim doświadczeniem zawodowym. Trochę Front-end, trochę Back-end. Full Stack in progress ;) Kocham programować i kocham pomagać. Postanowiłam połączyć te pasje w ramach tego bloga.

Może Ci się również spodoba

 • Rafał Piekara

  Nie korzystałem z tych dwóch platform, ale po przeczytaniu Twojego posta z zainteresowaniem przeklikałem się przez te kursy. Całkiem fajnie zrobione, pomagają uporządkować wiedzę.

  • Tak. Mi też się bardzo spodobały. Jak dla mnie wyróżniają się wśród innych platform 🙂 Choć jeśli chodzi o TOP w mojej czołówce znalazłoby się również egghead.io.

 • Mati

  https://uploads.disquscdn.com/images/f83f94551fa887c2d7dc237c59f91184321913b33de5aa18b90b92606e19e195.png
  Chyba jednak niektóre są płatne… dają tylko 7 dniowy darmowy okres próbny.

 • Magdalena Chlopek

  Dzieki za „oświecenie” 🙂 Teraz moge cieszyć sie darmową wedzą!

 • bezczas

  Mam pytanie do kursów z edX: czy ten darmowy certyfikat jest certyfikatem o zbliżonej wartości do tego płatnego? Mogę sobie to załączyć do CV albo chociaż wpisać, że ukończyłam taki kurs czy to raczej jest tylko dla mnie do podszkolenia? I czy na edX zarówno płatna i bezpłatna forma nauki ma taki sam wymiar? Czy tu też są zadania do tematów?

  • 1) Tak. Problem w tym, że oba nie mają zbyt dużej wartości… Niewiele certyfikatów w tej branży się liczy. Tj. uważam, że na starcie, jeśli nie ma się wiele w CV takie certyfikaty też mogą mieć znaczenie. Choć gdybym zaczynała jeszcze raz postawiłabym chyba na prywatne projekty, coś czym można się pochwalić, stronę, aplikację 🙂
   2) W sumie odpowiedziałam, ale: jeśli masz mało w CV, dopiero zaczynasz – powiedziałabym, że akurat ten certyfikat warto wpisać. Ale certyfikat sam w sobie niewiele jest wart. Więcej wiedza, którą zdobędziesz podczas nauki 🙂
   3) Tak. Są zadania. W przypadku EDX masz dokładnie to samo co w wersji płatnej – płacisz tylko za certyfikat. W przypadku Coursery – szczerze mówiąc nie wiem, wydaje mi się, że mogą być większe ograniczenia. Ale to pewnie też zależy od kursu.