Artykuł leżał w odmętach Word’a, czekając na czarną godzinę i będąc poniekąd zapasem. Czarna godzina nie nadeszła, ale często ostatnio spotykam się z pytaniem „Jak to kursy na Coursera/EDX darmowe? Są płatne!”. No właśnie nie 😉 Więc pozwolicie, że zamiast odpowiadać indywidualnie – odeślę kolejną osobę, która mnie o to spyta do artykułu. Tym bardziej, że Coursera oraz EDX to naprawdę świetne platformy do nauki programowania (i nie tylko).

Nie mówię, że wszystkie kursy są tam darmowe. Sama się jeszcze nie spotkałam z płatnym, ale nie wątpię, że mogą istnieć.

 

Coursera

Wiele osób znajduje kurs, który chciało skończyć i po zapoznaniu się z opisem wybiera „Enroll Now”.

coursera

W odpowiedzi widzi coś takiego:

coursera

„49 USD? To nie za darmo! Zamknij okno. Coursera jest płatna!”

Poniekąd. Tylko gdyby ktoś się wczytał zobaczyłby na samym końcu tekst: „audit the course”. Po wybraniu tej opcji masz dostęp do materiałów, ale nie dostaniesz projektów zaliczeniowych, oceny końcowej ani certyfikatu. Wszystko przedstawia tabelka:

coursera

Jednak kto by zaglądał tak daleko, co? 😛

Także uczulam 😀 Audyt kursu daje Ci dostęp do wszystkich materiałów. Nie masz dostępu do materiałów ocenianych, nie dostaniesz oceny końcowej ani certyfikatu… Ale taki mały tip:  w tej branży mało który certyfikat się liczy 😉 Raczej nie warto inwestować w certyfikaty Coursera. Już prędzej projekt, który umieścisz na Github być może stworzony w oparciu o umiejętności, wypracowane w ramach kursu – tak, to może mieć znaczenie.

 

EDX

Tutaj sytuacja przedstawia się trochę lepiej, więc do końca nie wiem skąd pytanie o płatność kursów.

edx

Jak rozumieć powyższą informację odnośnie „Price”? Otóż kurs jest darmowy (FREE), ale jeśli chcesz mieć na końcu zweryfikowany certyfikat musisz zapłacić $99. Ale Ty nie chcesz, prawda? Więc kurs masz za darmo.

Jeśli już bardzo Ci zależy na potwierdzeniu kursu – tak, po jego przejściu dostaniesz certyfikat, ale nie zweryfikowany. Tzw. Honor Code Certificate, który może wyglądać podobnie jak ten:

edx

Dopiero za weryfikację jego autentyczności musisz zapłacić.

 

Mam nadzieję, że artykuł rozjaśnił całkowicie temat płatności kursów na Coursera oraz EDX.

Więcej polecanych przeze mnie platform z ofertą darmowych kursów online znajdziesz w artykule „Darmowe miejsca, w których nauczysz się programować!”.