Artykuł leżał w odmętach Word’a, czekając na czarną godzinę i będąc poniekąd zapasem. Czarna godzina nie nadeszła, ale często ostatnio spotykam się z pytaniem „Jak to kursy na Coursera/EDX darmowe? Są płatne!”. No właśnie nie 😉 Więc pozwolicie, że zamiast odpowiadać indywidualnie – odeślę kolejną osobę, która mnie o to spyta do artykułu. Tym bardziej, że Coursera oraz EDX to naprawdę świetne platformy do nauki programowania (i nie tylko).

Nie mówię, że wszystkie kursy są tam darmowe. Sama się jeszcze nie spotkałam z płatnym, ale nie wątpię, że mogą istnieć.

 

Coursera

Wiele osób znajduje kurs, który chciało skończyć i po zapoznaniu się z opisem wybiera „Enroll Now”.

coursera

W odpowiedzi widzi coś takiego:

coursera

„49 USD? To nie za darmo! Zamknij okno. Coursera jest płatna!”

Poniekąd. Tylko gdyby ktoś się wczytał zobaczyłby na samym końcu tekst: „audit the course”. Po wybraniu tej opcji masz dostęp do materiałów, ale nie dostaniesz projektów zaliczeniowych, oceny końcowej ani certyfikatu. Wszystko przedstawia tabelka:

coursera

Jednak kto by zaglądał tak daleko, co? 😛

Także uczulam 😀 Audyt kursu daje Ci dostęp do wszystkich materiałów. Nie masz dostępu do materiałów ocenianych, nie dostaniesz oceny końcowej ani certyfikatu… Ale taki mały tip:  w tej branży mało który certyfikat się liczy 😉 Raczej nie warto inwestować w certyfikaty Coursera. Już prędzej projekt, który umieścisz na Github być może stworzony w oparciu o umiejętności, wypracowane w ramach kursu – tak, to może mieć znaczenie.

 

EDX

Tutaj sytuacja przedstawia się trochę lepiej, więc do końca nie wiem skąd pytanie o płatność kursów.

edx

Jak rozumieć powyższą informację odnośnie „Price”? Otóż kurs jest darmowy (FREE), ale jeśli chcesz mieć na końcu zweryfikowany certyfikat musisz zapłacić $99. Ale Ty nie chcesz, prawda? Więc kurs masz za darmo.

Jeśli już bardzo Ci zależy na potwierdzeniu kursu – tak, po jego przejściu dostaniesz certyfikat, ale nie zweryfikowany. Tzw. Honor Code Certificate, który może wyglądać podobnie jak ten:

edx

Dopiero za weryfikację jego autentyczności musisz zapłacić.

 

Mam nadzieję, że artykuł rozjaśnił całkowicie temat płatności kursów na Coursera oraz EDX.

Więcej polecanych przeze mnie platform z ofertą darmowych kursów online znajdziesz w artykule „Darmowe miejsca, w których nauczysz się programować!”.

 • Rafał Piekara

  Nie korzystałem z tych dwóch platform, ale po przeczytaniu Twojego posta z zainteresowaniem przeklikałem się przez te kursy. Całkiem fajnie zrobione, pomagają uporządkować wiedzę.

  • Tak. Mi też się bardzo spodobały. Jak dla mnie wyróżniają się wśród innych platform 🙂 Choć jeśli chodzi o TOP w mojej czołówce znalazłoby się również egghead.io.

 • Mati

  https://uploads.disquscdn.com/images/f83f94551fa887c2d7dc237c59f91184321913b33de5aa18b90b92606e19e195.png
  Chyba jednak niektóre są płatne… dają tylko 7 dniowy darmowy okres próbny.

 • Magdalena Chlopek

  Dzieki za „oświecenie” 🙂 Teraz moge cieszyć sie darmową wedzą!

 • bezczas

  Mam pytanie do kursów z edX: czy ten darmowy certyfikat jest certyfikatem o zbliżonej wartości do tego płatnego? Mogę sobie to załączyć do CV albo chociaż wpisać, że ukończyłam taki kurs czy to raczej jest tylko dla mnie do podszkolenia? I czy na edX zarówno płatna i bezpłatna forma nauki ma taki sam wymiar? Czy tu też są zadania do tematów?

  • 1) Tak. Problem w tym, że oba nie mają zbyt dużej wartości… Niewiele certyfikatów w tej branży się liczy. Tj. uważam, że na starcie, jeśli nie ma się wiele w CV takie certyfikaty też mogą mieć znaczenie. Choć gdybym zaczynała jeszcze raz postawiłabym chyba na prywatne projekty, coś czym można się pochwalić, stronę, aplikację 🙂
   2) W sumie odpowiedziałam, ale: jeśli masz mało w CV, dopiero zaczynasz – powiedziałabym, że akurat ten certyfikat warto wpisać. Ale certyfikat sam w sobie niewiele jest wart. Więcej wiedza, którą zdobędziesz podczas nauki 🙂
   3) Tak. Są zadania. W przypadku EDX masz dokładnie to samo co w wersji płatnej – płacisz tylko za certyfikat. W przypadku Coursery – szczerze mówiąc nie wiem, wydaje mi się, że mogą być większe ograniczenia. Ale to pewnie też zależy od kursu.