Co znajdziesz w dzisiejszym artykule?
-
informacja nt. mojego ebooka „Kierunek: Front-end. Twoja ścieżka nauki, 2020+”, który w ostatnich dniach wylądował w sprzedaży!
-
odpowiedź na dwa pytania:
-
Czy HTML/CSS to dobry pomysł na start nauki programowania?
-
Front-end jako trampolina do kariery programisty?
-
Temat Front-endu wraca na tego bloga jak bumerang 🙂 W sumie obszar, w którym sama spędziłam najwięcej lat swojej kariery zawodowej. Dla niego porzuciłam Mobile Development i C++. Od niego przeszłam w Full Stack Web Development.
Co dalej? Who knows 😄 Narazie spełniam się wspierając na tej ścieżce nauki innych (konsultacje, mentoring, mini-grupy wsparcia, materiały dostępne na zamkniętej Platformie, na której regularnie spotykamy się na sesjach Q&A, itd.) => Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Od samego początku tej działalności, na liście pomysłów wylądowało wypuszczenie ebooka w temacie: „Kierunek: Front-end. Twoja ścieżka nauki, 2020+”.
Kliknij w zdjęcie by przejść do sklepu!
* * * *
Tymczasem na blogu, chciałabym spróbować czegoś… hmm… nowego?
Przez jakiś czas będę pisać nt. pytań, na które sama odpowiadam w różnych tematach, na różnych grupach, itp. Przynajmniej spróbuję 😉
Chcę zacząć naukę programowania? To co na start? HTML/CSS?
Zacznijmy od tego, że ani HTML, ani CSS, językami programowania nie są. To, że dużo osób zaczyna w ten sposób, nie oznacza, że ma to jakikolwiek sens, O ILE nie celujesz w naukę Front-endu, Web Developmentu, tworzenie stron czy aplikacji internetowych. Jeśli celujesz – jak najbardziej! HTML/CSS są MUST HAVE na tej ścieżce! Ale niewiele Ci powiedzą nt. samego programowania. Więc jeśli nie widzisz siebie w Front-endzie, a tylko słyszałaś/-eś, że nauka HTML/CSS i tak jest MUST HAVE dla programisty -> zawróć.
Cytując z mojego ebooka:
„Chcesz wiedzieć, czym jest programowanie? Czy to coś dla Ciebie? Z czym to się “je”?
Wierz mi, HTML i CSS z programowaniem wiele wspólnego nie mają. Za to JavaScript jak najbardziej.
Nie spodobał Ci się HTML/CSS? Nie wyrzucaj całego programowania do kosza. Spróbuj czegoś innego.
Nie wciąga Cię JavaScript? Istnieją inne języki programowania, inne drogi.
W ogóle nie leży Ci Front-end? Na tym programowanie się nie kończy. Nie kończy się nawet na Web Developmencie.
W ogóle nie leży Ci Front-end? Na tym programowanie się nie kończy. Nie kończy się nawet na Web Developmencie.
Nie lubisz siedzieć przed komputerem? W ogóle nie interesuje Cię technologia? A tak w zasadzie nie lubisz komputerów… tak, to może jednak przemyśl inną ścieżkę kariery 😉„
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ ostatnio naprawdę obserwuje, że wielu osobom wydaje się, że Front-end to najlepszy punkt wejścia by przekonać się czym jest programowanie… A to nieprawda! Nie każdy musi zaczynać od HTML/CSS. Nie każdy musi znać HTML/CSS.
Mogę się tylko domyślać, skąd się bierze taka teoria.
Front-end na start, a potem wskoczę w coś innego!
Good luck. Poważnie.
Nie chcę Cię zniechęcać. Front-end to świetny kierunek. Kocham, uwielbiam, siedzę od lat ❤️
Pamiętam jak sama zaczynałam. W zasadzie celowałam w Full Stack, o czym kiedyś nawet pisałam na tym blogu.
Chciałam tylko najpierw „dobrze” opanować Front-end…
Gdyby nie to, że projekt z Angularem, na który zostałam zrekrutowana, nie ruszył… nadal bym pewnie starała się „dobrze” opanować Front-end. A tak musiałam przejść w Full Stack (co było rzeczywiście mi po myśli). Tu się kłania również temat: cel vs. rzeczywistość. W co celujesz? A w czym finalnie kończysz? Nie zawsze można tam postawić znak równości.
Front-end jest OGROMNĄ dziedziną! Rozgałęzia się niesamowicie.
Front-end uważany jest za obszar z niższym progiem wejścia. I przez lata pewnie rzeczywiście tak było.
Problem w tym, że dużo się zmieniło. I nie powiem, że „Nie, teraz nie dostaniesz pracy z samym HTML/CSS” <- bo wierzę, że takie sytuacje się zdarzają. Że możesz mieć naprawdę niewielkie umiejętności w zakresie Front-endu i dostaniesz swoją pierwszą pracę.
Wiem też (dosłownie wiem!), że są osoby, które umiejętności mają na całkiem wysokim poziomie, mają ich sporo. I mają problem ze znalezieniem pracy.
Zresztą, nierzadko słyszę o sytuacjach, że ludzie wysyłają po kilkadziesiąt (kilkaset?) CV, by dostać kilka zaproszeń na rozmowę. Że jest 200 osób na miejsce. Wskazówka: wysłałaś/-eś kilka CV i zero odpowiedzi? Nie łam się. Wysyłaj dalej. (konto na Linkedin już masz, co nie?)
Z drugiej strony słyszę głosy, że ludzie wpisują sobie zaawansowany CSS po 3-godzinnym kursie na Udemy… Że rekruterzy w kółko widzą te same projekty… a rekrutujący się mają problemy, luki w podobnych tematach.
Nadal uważam, że jeśli ktoś jest dobry, chcę się rozwijać w temacie Front-endu, potrafi to pokazać, jak i swoje aktualne umiejętności -> dostanie pracy to tylko kwestia czasu i wytrwałości (+ odrobiny szczęścia).
Ale jeśli traktujesz Front jako trampolinę do czegoś innego… dwa razy bym się zastanowiła, czy to dobra inwestycja…
Swojego ebooka zdecydowanie polecam osobom, które myślą nt. Front-endu na poważnie. Część teoretyczna zawiera odpowiedzi odnośnie tego, jak i czego się uczyć? W jakiej kolejności? PDF z materiałami dodatkowymi zawiera aktualną listę sprawdzonych źródeł, kursów, linków materiałów, z którymi przejdziesz tą ścieżkę. Poważnie. Taka „pigułka” wiedzy na start i nie tylko.
Jeśli masz jakieś pytania – śmiało dawaj znać! Czy to w komentarzu czy też pisząc na kontakt@zanetajazdzyk.pl Postaram się pomóc!
Jeśli szukasz informacji w temacie nauki programowania lub Front-endu, nadal zapraszam Cię do artykułów, w których swojego czasu zebrałam najważniejsze informacje i ogrom linków do treści na tym blogu w temacie:
Powodzenia!