Praktycznie, konkretnie i na temat. Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Treści, które chciałabym gdzieś zamknąć, by mogły pomóc więcej niż jednej osobie (autorowi pytania). Treści, które chciałabym zamknąć, by móc do nich odsyłać zamiast raz po raz pisać to samo od nowa 🙂
W dzisiejszym odcinku odpowiadam na pytania:
Czy programowanie jest dla mnie? Jak to sprawdzić? Czy programowanie jest łatwe? Język angielski – potrzebny czy nie? A co jeśli programowanie nie jest dla mnie?
Q: Czy programowanie jest dla mnie?
Nie wiem. I nikt Ci tego nie powie.
Owszem, można mieć pewne predyspozycje do programowania bądź też samego zawodu programisty.
Jeśli lubisz aktywność, nie możesz wysiedzieć 15 minut przed komputerem – może warto pomyśleć nad innym zawodem?
Jeśli w ogóle nienawidzisz technologii – to też może nie być trafny wybór.
Jeśli chodzi tylko o matematykę (tak, to też częste pytanie) – nie przekreślaj programowania. Wbrew pozorom są obszary, w których się odnajdziesz. W programowaniu bardziej chodzi o umiejętność logicznego, analitycznego myślenia niż o wyliczanie całek czy geometrię. Choć owszem, są obszary, w których taka wiedza również się przydaje 😉
Więc jak się dowiedzieć, czy programowanie jest dla mnie?
Po prostu zacznij 🙂
Przy czym raczej nie polecam w tym celu inwestować od razu dużej kasy w kurs programowania (bootcamp). Co jeśli po tygodniu stwierdzisz, że programowanie jednak nie jest dla Ciebie?
No, chyba, że masz nadwyżkę finansową, gdzie spokojnie możesz wpakować kilka (?) tysięcy w samą szansę sprawdzena czy to jest dla Ciebie 🙂 Wtedy to pewnie najszybszy sposób.
A od czego zacząć naukę programowania? Zapraszam do artykułu: Kierunek: Nauka programowania – od czego zacząć?
Ok. Uczę się programowania, ale idzie mi to strasznie opornie. Z każdą chwilą odkrywam, że jest tego więcej i więcej, i więcej…
W takim razie jest już nieźle 🙂
Mam wrażenie, że przez te ciągłe krzyki: „Programowanie jest proste! Naucz się go i Ty” ludzie do końca nie zdają sobie sprawy w co się pakują, rozpoczynając naukę. Wbrew pozorom programowanie samo w sobie nie jest łatwe. Ale ma pewne łatwiejsze i trudniejsze obszary 😉
I pomyśleć, że kiedyś byliśmy w tej drugiej skrajności, gdzie programowanie było uznawane za czarną magię, dostępną do pojęcia tylko nielicznym wybrańcom.
Polecam: Why learning to code is so damm hard
Q: Język angielski – potrzebny czy nie?
Tak, i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Prędzej czy później Cię zablokuje. Prędzej czy później musisz się go nauczyć. Lepiej prędzej.
Chodzą pogłoski, że tyle jest w dzisiejszych czasach materiałów, wiedzy po polsku. Że nie potrzebujesz angielskiego do nauki programowania.
Owszem, jest tego sporo. Możesz wykonać pierwsze kroki. Sprawdzić czy programowanie w ogóle Cię interesuje? Czy Ci się podoba? Czy ma szanse Ci się spodobać? Ale prędzej czy później trafisz na problem, którego rozwiązanie będzie na wyciągnięcie ręki… ale po angielsku. Po polsku nie znajdziesz nic.
Ok. Bierzesz się za naukę angielskiego. Na czym się skupić?
Przede wszystkim czytanie, rozumienie ze słuchu. Dalej pisanie i sama rozmowa. Czytanie by móc przebijać się przez te wszystkie tematy na Stack overflow, forach, blogach obcojęzycznych. Rozumienie ze słuchu, bo sam Youtube pełen jest darmowych materiałów, informacji, wiedzy w temacie programowania. Warto mieć do niej dostęp*.
Możesz trafić na projekt, w którym nie będziesz używać angielskiego w mowie i piśmie. Jednak na pewno trafią Ci się również oferty, gdzie bez komunikatywnej znajomości angielskiego nawet nie przejdziesz pierwszego etapu rekrutacji. Baa… są projekty, w których i komunikatywny angielski to za mało!
* P.S. Jak coś na starcie możesz też włączyć napisy. Nie zawsze są dostępne w języku polskim – jeśli są, mogą być tłumaczone automatycznie… nie zawsze sensownie.
Swoimi sposobami nauki języka angielskiego dzieliłam się kiedyś na drugim blogu.
A jeśli programowanie nie jest dla mnie?
Ogólnie jestem zdania, że nie warto 1/3 życia spędzać nad czymś czego nie lubisz… Ale wybór zawsze należy do Ciebie 🙂
Inne wpisy w serii Pytanie i odpowiedź
Darmowy ebook „Programowanie na start, czyli kilka przydatnych rzeczy, które chcesz wiedzieć nt. programowania” – który popełniłam ok. 2 lata temu 🙂 I cały czas zbieram się z jego kontynuacją 😛