Kolejne video właśnie wylądowało na kanale.

W dzisiejszym filmiku zaczynamy od podstaw:

  • czym jest HTML i do czego służy?
  • podstawowa struktura dokumentu
  • czym jest CSS?
  • polecane i w większości darmowe miejsca, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o naukę HTML5 & CSS (platformy do nauki, materiały, książki, strony, dokumentacje, itd.)
  • ćwiczenie 🙂

Długo zastanawiałam się w jakiej kolejności publikować kolejne planowane video. Chcę Wam przedstawić ścieżkę nauki Front-endu. Krok po kroku. Jednak, jeśli nie chcę wchodzić wtedy za bardzo w szczegóły i rzeczywiście publikować krótkie konkretne video skupione na danym obszarze muszę najpierw opublikować jakieś informacje dla osób, które jednak chciałyby od razu wejść głębiej w temat.

Dla przykładu: za chwilę ruszy seria dotycząca nauki Front-endu. Pierwszym krokiem jest oczywiście nauka HTML & CSS. Mogłabym najpierw opisać ścieżkę, nie dostarczając materiałów, pomocy czy wskazówek co do nauki. A potem rozbudować właśnie o te informacje. Jednak znając życie – osoby, które będą zainteresowane na pewno będą chciały zacząć JUŻ! I bardzo słuszne podejście. Dlatego odwracam kolejność i zanim powiem, że pierwszym krokiem do nauki na ścieżce Front-endu jest nauka HTML & CSS dostarczę Wam wszystkie wskazówki i materiały.

Jednocześnie opisując ścieżkę nauki Front-endu nie będę już tak wnikać w szczegóły, odsyłając do tego video. Dlaczego? Otóż, jeśli ktoś jest zainteresowany tą ścieżką może się okazać, że zna już podstawy, zna już HTML5, CSS, może JavaScript. Jego interesować będzie ciąg dalszy, może ogólne spojrzenie, sprawdzenie czy wie już wystarczająco dużo by iść dalej. Tej wiedzy ogólnej też jest sporo, bez wnikania w szczegóły.

Przypominam, że filmiki celowo są krótkie, skupione na jednym temacie. Każdy z poruszonych wątków mogę pogłębić, część pewnie nawet mam już na liście. Jeśli czujecie niedosyt, utknęliście w jakimś miejscu – dajcie znać – postaram się pomóc.

 

Jednocześnie mam do Was prośbę. Dajcie mi znać co sądzicie o nagraniu, nagraniach. Przygotowałam małą ankietę:

Czy to jest coś czego oczekiwaliście po tym kanale?
Jeśli nie – jakie są Wasze oczekiwania?

Sama dopiero eksperymentuje, sprawdzam. Wiem co cieszyło się zainteresowaniem na blogu, ale chciałabym trafiać w zainteresowania osób, które chcą subskrybować ten kanał. Dlatego będę wdzięczna za Twoją opinię.

Z góry dziękuję!

 

Tymczasem przyznaję, że Youtube mnie mocno przytłoczył. Ostatnie dni zlewają mi się w jedno. Mam tylko cichą nadzieję, że to tylko kwestia początków i da się wypracować system, który skróci czas powstawania jednego nagrania 🙂

Inna sprawa, że dzisiejszy materiał miałam już opracowany wcześniej… ale tak dużo się nauczyłam w ostatnich tygodniach, a zwłaszcza dniach, że nie potrafiłam go wrzucić w tamtej formie. Musiałam nagrać od nowa. Tym bardziej jestem ciekawa jak Wam się spodoba 🙂

Pierwsze x filmików (gdzie x >= 10) będzie poniekąd eksperymentem. Sama jestem ciekawa co z niego wyniknie. Pomimo, że ta forma ma swoje potężne plusy… nie jest moją ulubioną. Nadal. Jednocześnie jest baaardzo czasochłonna. Cieszę się, że wejście zostawiłam na ten weekend, jednak wiem, że nieprędko będę miała możliwość poświęcenia takiej ilości czasu na rzeczy okołoblogowe. Liczę, że z czasem nabiorę wprawy i nagrania zaczną powstawać szybciej.

W miarę możliwości jeszcze w tym tygodniu postaram się umieścić kolejny film na kanale. Będzie to wyzwanie, ponieważ równolegle będę realizować projekt: „Drugie urodziny mojej córeczki”. Jeśli się nie wyrobię – nowy film zobaczycie zaraz po weekendzie.

Miłej końcówki niedzieli! 😀