Zacznij tutaj

Witaj na moim blogu!

Dla kogo to miejsce

Blogerów

Bo w sumie od tego się zaczęło. Pomagałam rozwiązywać różne problemy programistyczne na blogach. Chciałabym zrobić pewną bazę wiedzy dla osób, które mają odwagę grzebać w kodzie na własną rękę. Tak, by ułatwić im nieco te zadanie.

Osób, które myślą o programowaniu

Są zainteresowane jak wygląda ten świat od podszewki. A zwłaszcza jak wygląda ten świat z punktu widzenia kobiety-programistki (jako, że coraz więcej kobiet myśli o nauce programowania).

Oczywiście kobiet

By obalać stereotyp, że kobieta i programowanie nie idą w parze, że IT nie jest dla kobiet. Jestem w tym świecie i czuję się tu świetnie! Zdecydowanie polecam taki kierunek 😉

Programistów i programistek 😉

Z jednej strony chcę pomagać w podstawach, ale z drugiej będę pisać również na bardziej zaawansowane tematy. Chcę by to miejsce było także dla mnie motywacją do ciągłego rozwoju w zakresie programowania. Mam swoje cele i z chęcią się podzielą moją drogą do nich.

(Przyszłych i nie tylko) Front-end Developerów

Znajdziecie tu również materiały przydatne w początkach kariery Frontend Developer’a. Fragmenty kodów, proste praktyczne przykłady rozwiązań. Inspiracja do nauki podstaw HTML, CSS potrzebnych przy rozwiązywaniu drobnych problemów, wprowadzaniu poprawek na stronach.

 

Czego możecie się spodziewać?

Artykuły będą przeważnie krótkie, skupiające się na danym temacie czy problemie. Zaznaczam, że jestem tylko człowiekiem, mogę się mylić. Jeśli coś nie działa zgodnie z założeniami albo nie zgadzasz się z czymś – śmiało pisz o tym w komentarzu. Konstruktywna krytyka jak najbardziej mile widziana. Wszyscy na tym skorzystamy 😉

Chciałabym także zainspirować Was do nauki podstaw programowania. Do wykonania pierwszych kroków. I rzucić Wam wyzwanie. Jakie? Dowiecie się w przeciągu pierwszych dni istnienia bloga 🙂

Nie jestem ekspertem, ale staram się, by przedstawiane przeze mnie informacje były poprawne. Weryfikuje je i sprawdzam działanie przykładów przed publikacją. Jeśli jednak znalazłeś jakiś błąd, wiesz, że coś nie jest zgodne z prawdą – daj mi znać.

W przeciwieństwie do drugiego bloga, gdzie wpisy ukazują się regularnie co piątek o 9:00, tutaj nie zamierzam ustalać jakiejś regularności 🙂 Czasem opublikuje jeden wpis w tygodniu, a czasem pięć. Zobaczymy jak sprawdzi się to podejście 😉

Oczywiście pewien harmonogram i sporą listę tematów już mam 😉

 

Trochę o kategoriach…

Ciężko pisze się artykuły z myślą o początkujących bądź osobach bez umiejętności programistycznych. Chciałabym to robić, ale jeśli się gdzieś rozpędzę i zacznę używać pojęć, których nie rozumiesz – daj mi znać 😉

Jeśli nie potrafisz programować i nie myślisz o programowaniu, chcesz tylko znaleźć rozwiązanie problemu, które wprowadzisz u siebie – trzymaj się kategorii „Porady blogowe”. Tu piszę najprostszym językiem z myślą właśnie o nie-programistach 😉

Jeśli nie chcesz się z kolei wkurzać zbyt prostym językiem i tłumaczeniem (Twoim zdaniem) podstawowych pojęć omijaj na pewno działy „Porady blogowe” oraz „Od zera”.

„Od zera” jest działem ogólnym, dla osób, które dopiero myślą o przekwalifikowaniu. Szukaj tu tematów w stylu: od czego zacząć, gdzie szukać pomocy, gdzie się uczyć, jak zostać programistą? Inspiracji, historii, motywacji.

„Frontend”, „Backend” pisane są z myślą zarówno o początkujących jak i bardziej zaawansowanych. Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś na poważnie myśli o programowaniu prędzej czy później musi poznać pewne pojęcia.

Dział „Kierunek: Full Stack” jest już raczej dla bardziej zaawansowanych osób. Tam już kompletnie nie zastanawiam się czy zrozumiesz. Wychodzę z założenia, że jeśli nie – sam zgłębisz temat. Co nie znaczy, że nie zrozumie mnie Junior – może tak, a może nie. Po prostu w innych działach bardziej przykładam się do prostszego tłumaczenia, a tutaj do referowania moich własnych projektów czy prac.

 

Artykuły często będą podawać na koniec linki, dodatkowe materiały czy też nawet odsyłacze do artykułów w ramach tego bloga. Dla osób, które chcą zgłębić temat.

 

Kwalifikacje

Nie uważam się za specjalistę w zakresie Frontu czy ogólnie technologii webowych. Sama nadal się uczę. Powiem więcej – jest to zawód wymagający ciągłego rozwoju, w którym wszystko bardzo dynamicznie się zmienia. Nie da się za tym już nadążyć, nie w dzisiejszych czasach.

Jeśli chodzi o spis technologii, w których mam doświadczenie – zapraszam do mojego portfolio.

Jak wyglądała moja historia z programowaniem możecie przeczytać w tym wpisie.

 

Grupa wsparcia

Jeśli myślisz o nauce programowania i szukasz inspiracji, motywacji czy też informacji zapraszam do prowadzonej przeze mnie grupy wsparcia na Facebooku.

Więcej nt. grupy wsparcia możesz przeczytać w artykule na moim drugim blogu.

Pytania? Problemy?

Jeśli masz jakiś problem związany z programowaniem, blogiem, itd. – śmiało skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy na stronie (preferowana forma) czy też wiadomość na Fanpage’u.

Zastrzegam, że mogę nie znać odpowiedzi na Twoje pytanie. Ale lata zbierania doświadczeń sprawiają, że może być mi łatwiej ją znaleźć. Albo przynajmniej zdefiniować „czego” szukasz. Programowanie pełne jest technicznych pojęć, dużo łatwiej szukać kiedy je znasz.

 

Jestem otwarta na propozycję tematów do poruszenia na blogu. Jeśli tylko będą pasować tematycznie – z chęcią je rozwinę 😉


Zachęcam do śledzenia bloga przez newsletter

W zamian za zapis dostaniesz mojego ebook’a 😉

Nad formą newslettera jeszcze pracuje. Na chwilę obecną planuję wysyłkę raz na tydzień.

Możesz śledzić bloga również poprzez inne kanały Social Media:

 

Mam nadzieję, że blog będzie dla Was miejscem inspiracji, bazą przydatnej wiedzy oraz wsparciem 😉