Co znajdziesz w dzisiejszym artykule?
- Od czego zacząć naukę programowania? Jaki język na start?
- Back-end czy Front-end – od czego zacząć tworzenie aplikacji webowej?
- Wymyślanie własnej apki od zera czy „odwzorowywanie” istniejącej?
- Organizacja pracy własnej w trakcie realizacji 2/3 projektów jednocześnie. Wskazówki, porady 😉
- Kierunek: Front-end – co na start?
I wiele wiele więcej 🙂
Zgodnie z zapowiedzią, każdemu prowadzonemu przeze mnie Live’owi będą towarzyszyły wpisy. Jeden – to notatki, konspekt, opracowanie tematu poruszanego na Live’ie. Drugi – to wynik ankiety, którą możecie wypełnić po każdym naszym spotkaniu, odpowiedzi na Wasze pytania.
Dziś czas na cz. I – Notatki.
Uwaga! W artykule często odsyłam do innych artykułów na blogu na dany temat. Live nie wyglądał w ten sposób, że pytanie – link. Odpowiadałam krótko na każde pytanie, a wpisy zawierają rozszerzenie danego tematu 😉 Także polecam!
Najczęściej zadawane pytania w temacie nauki programowania
Question: Od czego zacząć naukę programowania? Jaki język na start?
Answer: Po prostu zacząć 🙂 Zbyt wiele osób przygotowywuje się wiecznie do startu. Zbiera informacje, pyta, szuka. Dostaje wiele sprzecznych odpowiedzi. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Może miałam łatwiej, bo nie zastanawiałam się „od czego zacząć naukę programowania?”. Ja po prostu poszłam za potrzebą. Nie chciałam nauczyć się programować. Chciałam coś zrobić. Programowanie było tylko środkiem do celu, nie celem samym w sobie. Teraz również jest narzędziem. Narzędziem, które sprawia, że robię to, co lubię.
Pare wskazówek na start znajdziesz w artykule Nauka programowania – od czego zacząć oraz w FAQ, które rozwijam na grupie Programowanie wsparcie na starcie.
Myślę, że dużym problemem tutaj jest zdefiniowanie: Co chcesz robić? Od tego zależy odpowiedź na pytanie: Czego się nauczyć.
Jedną z odpowiedzi może być: zarabiać pieniądze. Czasem spotykam się z taką motywacją. Tj. ktoś pisze wprost, że bierze się za programowanie, bo chcę zarobić i pyta: gdzie może zarobić najwięcej.
Internet oczywiście odpowiada na te potrzeby. W sieci znajdziemy sporo artykułów w temacie, które języki programowania są najbardziej opłacalne w danym roku, itp. Problem w tym, że sytuacja szybko się zmienia. Niekoniecznie opłacalne = coś, w co powinniśmy iść. Niekoniecznie będzie opłacalne za rok czy dwa. Artykuły również nie mówią o tym, dla kogo jest opłacalne.
Dużo osób krytykuje motywacje pieniężną. Programiści są często pasjonatami. I jest to świetna motywacja. Pasja. Jednak każdy z nas jest inny jako człowiek. I są osoby, które zawsze będą motywować pieniądze. Czy to naprawdę źle?
Jakie jeszcze mogą być odpowiedzi na pytanie co chcesz robić?
- pisać aplikacje mobilne,
- pisać aplikacje webowe,
- tworzyć strony internetowe,
- tworzyć gry,
- stworzyć aplikację, mającą zarówno wersję webową, mobilną, jak i desktopową,
- tworzyć narzędzia, które ułatwią twoją codzienną pracę, zautomatyzują pewne zadania,
Od każdej z tej ścieżki odchodzą kolejne.
Aplikacje mobilne? Jakie? Android? iOS? A może wieloplatformowe?
Aplikacje webowe? Jakie? Potężne platformy jak aplikacje do zarządzania budżetem domowym, wszelkiego rodzaju aplikacje do planowania? Czy drobne kalkulatorki, narzędzia?
Strony internetowe? Jakie? Oparte o CMS, gdzie jednak nie ma wiele programowania? Czy kodowane od zera?
itd. itd.
Każdy taki cel może pociągać za sobą różne języki, technologie, narzędzia. Różne ścieżki. Ale to jest właściwe pytanie na start. Twoje po co. Twoje dlaczego.
Wiele osób również nie wiąże tego, co robi teraz z programowaniem. A przecież mógłby być to strzał w dziesiątkę! Zrobić coś, co pomoże jemu. Zrobić coś, co pomoże naszym klientom. Zrobić coś w oparciu o to, co kochamy.
Prowadzisz bloga i wiecznie szukasz odpowiedniego motywu? Chciałbyś stworzyć go sam? Skorzystaj z tej motywacji by nauczyć się programowania.
Wiecznie wykonujesz jakieś działania w Excelu, które mógłbyś zautomatyzować? Skorzystaj z tej motywacji i naucz się podstaw programowania.
Wiele osób pyta jaki język na start jest odpowiedni. Powiedziałabym, że niewiele jest nieodpowiednich. Za to zmuszanie się do nauki języka, który do niczego nam się nie przyda… może zabić naszą motywację. Dodam też, że standardowy programista zna kilkanaście języków, przy czym kilka dobrze 😉 Jeśli zaczniecie od języka X nie znaczy to, że przekreślacie język Y w przyszłości.
No, ale zbyt długo się już rozpisuję na ten temat. Postaram się poświęcić mu oddzielny artykuł. W razie pytań zapraszam do komentarzy pod artykułem lub ankiety.
Dodam również, że temat „Od czego zacząć naukę programowania” jest też propozycją tematów do rozwinięcia na Live’ie. Niestety na chwilę obecną nie ma za dużo głosów, także jeśli chcecie to zmienić zapraszam do ankiety w temacie „tematów” na Live.
Pytania po poprzednim Live’ie (Tworzenie aplikacji webowej – od pomysłu do realizacji)
Q: Back-end czy Front-end – od czego zacząć tworzenie aplikacji webowej?
A: Najkrótsza odpowiedź to zależy. Dużo dłuższą znajdziecie w oddzielnym artykule Live #2 – Q&A: Backend czy Frontend? Od czego zacząć tworzenie aplikacji webowej? & Twoja pierwsza aplikacja webowa
Q: Wymyślanie własnej aplikacji od zera czy odwzorowywanie istniejącej?
Oczywiście, w czasie dzisiejszego Live’a krótko odpowiedziałam na te pytania, nie tylko odesłałam do artykułu.
Po poprzednim Live’ie zostało mi jeszcze jedno pytanie:
Q: Organizacja pracy własnej w trakcie realizacji 2/3 projektów jednocześnie. Wskazówki, porady 😉
Tutaj również przygotowałam artykuł, który ukaże się w najbliższy wtorek. W trakcie dzisiejszego Live’a planowałam krótko odpowiedzieć na to pytanie.
Inne pytania, na które nie miałam jeszcze okazji odpowiadać
Q: Czy Twoim zdaniem możliwe jest samodzielne tworzenie oprogramowania (biznesowego/świadczącego usługi odpłatnie) po kilkumiesięcznej (może rocznej lub dłużej?) nauce programowania, czy też niezbędne jest złapanie szlifu i doświadczenia w zespole w jakimś komercyjnym projekcie? 🙂
Tworzenie – jak najbardziej możliwe.
Wypuszczenie – tu jednak potrzebujesz: czasu, doświadczenia, umiejętności.
Pytaniem jest: gdzie nabyć te umiejętności? Doświadczenie? Nie każdy projekt komercyjny będzie lepszy niż zdobywanie doświadczenia na własną rękę, np. przeszukując internet.
Na pewno projekt komercyjny, gdzie pracowałbyś nad częścią większej aplikacji, systemu, byłby świetnym miejscem na nabycie doświadczenia. Ale w jednym obszarze. Tworzenie realnej aplikacji wymaga umiejętności w wielu obszarach. Raczej nie ma szans, byś pracował na wszystkich pozycjach, jakie są wymagane. Czegoś będziesz musiał nauczyć się na własną rękę.
Jak? Proponowałabym praktycznie. Zacznij pracować nad taką aplikacją na własną rękę. W trakcie dowiesz się, czego Ci brakuje. Wtedy pytaniem pozostaje jak zdobyć wiedzę w tym obszarze?
Wyjdź z założenia, że niekoniecznie to, co zaczniesz pisać będzie Twoją aplikacją docelową. Ale na pewno nauczysz się dużo szybciej i to tego, czego będziesz potrzebował niż idąc w „jakimś” kierunku.
Oczywiście praca w komercyjnym projekcie nad jakąś realną aplikacją ma dużo plusów – kontakt z osobami z różnych obszarów prac nad daną aplikacją, możliwość korzystania z ich wiedzy oraz zdobywanie doświadczenia pod okiem innych doświadczonych osób 😉
Q: Zrobialam bootcamp 'front end’, ale nie czuje sie jeszcze na silach by szukac w tym pracy (czuje,ze za wolno to wszystko robie, js jest dla mnie nadal czarna magia). Jak sobie rozplanowac dalej nauke i na czym sie skupic przed szukaniem pracy?
Niestety pytanie było anonimowe, więc nie mogłam odpowiedzieć autorce tego pytania. Mam jednak nadzieję, że znalazła artykuły, które poniekąd taką odpowiedzią są:
Junior Frontend Developer – analiza ofert pracy pod kątem stawianych wymagań
Kierunek: Web Developer – Wstęp do serii + Frontend (cz. I)
Kierunek: Web Developer – Front-end (cz. II)
Jest to nawiasem pytanie, które bardzo często dostaję. Dlatego cały czas staram się również rozwijać kategorię Frontend na blogu.
To nie wszystkie pytania, jakie padły w moim kierunku. Niektóre z nich rozwinę w kolejnych wpisach przez najbliższe lata. Niektóre na kolejnych Live’ach.
Oczywiście autorom pytań staram się odpisywać od razu (ew. po jakimś czasie), nie odsyłam ich do wpisów publikowanych w bliżej nie określonej przyszłości (ew. określam tą przyszłość).
Ale niestety – ja jestem jedna, pytań jest wiele, a moce przerobowe ograniczone.
Pytania, na które również już odpowiadałam w różnych wpisach na blogu
Studia informatyczne – tak czy nie?
Programowanie – czyli co & Jak wygląda dzień pracy programisty?
Umiejętności i kwalifikacje przydatne w pracy programisty
Darmowe miejsca, w których nauczysz się programować!
Najpopularniejsze języki programowania
Tak naprawdę większość artykułów na blogu jest inspirowane właśnie pytaniami Czytelników. I nadal mam dużo więcej do napisania, niż ukazało się dotąd 😉
I to by było na tyle dzisiaj. Jak coś polecam również formę video 😉
Jeśli ktoś obejrzał byłabym wdzięczna za wszelki feedback. Śmiało możecie też zadać nurtujące Was pytania w temacie z wykorzystaniem ankiety.
lub bezpośrednio tutaj:
Odpowiedzi na pytania, które padły na Live’ie czy też w ankiecie poznacie za ok. 2 tygodnie. W kolejnym wpisie dotyczącym Live’a.
Po więcej informacji nt. samych Live’ów zapraszam na stronę:
I do zobaczenia następnym razem!