Praktycznie, konkretnie i na temat. Pierwszy artykuł z serii Pytanie i odpowiedź (ang. Question & Answer).
Dziś pytania ogólne: Czym NIE zajmuje się programista? Od czego zacząć naukę? Czy studia są potrzebne? Jeśli tak – to kiedy i jakie? Ile wymagań oferty o pracę muszę spełniać, by aplikować?
Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj.
Czym NIE zajmuje się programista?
- Naprawianiem komputerów.
- Doradzaniem co do zakupów sprzętu (komputer, telefon, itp.).
- Formatowaniem komputerów.
- Obsługą Word’a, Excel’a czy wręcz Access’a („Znasz się na bazach danych? Jak pracować z Microsoft Access’em?”).
To, że potrafi to zrobić nie znaczy, że chce to robić. Gdyby tak było zająłby się serwisem IT albo administracją, nie programowaniem.
To ważne by uświadamiać ludziom, czym nie zajmuje się programista. Po pierwsze dlatego, by nie wkurzać nas pytaniem: „Czy możesz sformatować mój komputer? Jak to nie? Przecież jesteś programistą”. Po drugie, by uświadomić, że jako programista nie musisz tego robić. Nie musisz ogarniać pakietu Office, antywirusów, wiedzieć wszystkiego. Musisz mieć wiedzę programistyczną. To wystarczy 😉
Od czego zacząć naukę programowania?
Na ten temat już pisałam i będę pisać dalej. Zacznijcie od artykułu: „Nauka programowania – od czego zacząć?”. Opublikowane artykuły w temacie nauki programowania znajdziecie również w kategorii „Od zera…”.
Czy studia są potrzebne, by pracować w IT?
Nie. Jest wiele stanowisk, na których nie potrzebujesz studiów. Wystarczą wiedza i umiejętności. Doświadczenie. Albo pasja i chęć rozwijania się. Poważnie.
Choć w przypadku samej pasji pewnie warto rozejrzeć się za firmą, która przyjmie Cię na staż lub praktyki 😉 Po kilku miesiącach masz praktyczne umiejętności, które możesz wykorzystać dalej.
Czy studia są potrzebne, by zostać programistą?
Zależy. Jest wielu programistów, wiele obszarów, którymi można się zajmować. W jednych studia będą podstawą (albo długoletnie doświadczenie, wtedy pytania o studia raczej się nie zdarzają). W innych wystarczą umiejętności. Wtedy warto znaleźć sposób, by te umiejętności zaprezentować. Własny projekt? Aplikacja? Strona?
Jakie studia?
Moim zdaniem skończenie jakichkolwiek studiów, byle tylko dostać papierek… jest niewarte swojej ceny. Naprawdę czasami załamuje ręce, kiedy dowiaduje się jaki program miał ktoś na studiach zaocznych na prywatnej uczelni. Może przyświeca im jakiś cel, ale nie do końca jestem przekonana czy wykształcenie dobrego programisty.
Najbardziej liczą się ukończone studia na uczelni publicznej: politechnika, uniwersytet, akademia 😉
Choć podkreślam, że to moje zdanie. A takie pytanie dużo lepiej byłoby zadać osobie z HR.
Ile wymagań oferty o pracę muszę spełniać, by aplikować?
Na pewno nie 100%. To mało komu się udaje.
50%? + umiejętność szybkiego nadrobienia obszarów, w których nie masz doświadczenia albo masz znikome doświadczenie.
Oczywiście jeśli aplikujesz np. na stanowisko Frontend Developer’a, a w 50% spełnianych wymagań nie mieści się HTML5 i CSS – nie próbuj.
Senior Developer to też nie stanowisko dla kogoś z rocznym doświadczeniem. Nie mówię, że to niemożliwe, ale na pewno ciężkie.
Ciąg dalszy nastąpi…
Zachęcam również do pobrania darmowego ebooka „Programowanie na start”, w którym znajdziesz kolejne informacje.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj. Komentarze, grupa wsparcia i Fanpage pozostają do Twojej dyspozycji.