Odpowiedzi na to pytanie postanowiłam poświęcić trochę więcej miejsca. Jeśli jesteś na etapie autora powyższego pytania – zapraszam do czytania dalej.

 

Jeśli masz jakieś pytania – śmiał podziel się nimi w komentarzu. Co prawda studia informatyczne skończyłam już kilka lat temu, ale myślę, że na pewne kwestie nadal jestem w stanie odpowiedzieć 🙂

 

Po pierwsze sprawdź, na którą uczelnię będziesz chciała/chciał się dostać. Jakie ma wymagania? Chyba najczęściej spotykane to:

  • matematyka
  • angielski
  • fizyka / informatyka (a czasami chemia / biologia – przy czym nie liczą się tak mocno jak pierwsze dwa)

Wiedza z tych przedmiotów przyda Ci się nie tylko pod kątem dobrze zdanej matury.

Sprawdź jakie progi punktowe Cię interesują. Jakie musisz mieć wyniki by się dostać? A może już teraz możesz sobie zagwarantować miejsce na Uczelni? Jakiś konkurs? Olimpiada?

Chciałabym to wiedzieć kiedy byłam w liceum 😉

 

Matematyka

Pierwsze 1,5-2 lat na studiach to w dużej mierze matematyka. Analiza matematyczna. Algebra liniowa. Matematyka dyskretna. Statystyka matematyczna. Modelowanie matematyczne. Grafy i sieci (też dużo matematyki)…

Potem grafika komputerowa – 3D – wyobraźnia przestrzenna…

Wierz mi, ułatwisz sobie życie ogarniając matematykę wcześniej. Zarówno algebrę jak i geometrię. Solidnie!

 

Angielski

Angielski to język ojczysty programistów. Nie słuchaj osób, które mówią, że możesz być programistą i nie znać angielskiego. Prędzej czy później zablokuje Cię problem, na który nie znajdziesz odpowiedzi po polsku. Umiejętność czytania, rozumienie ze słuchu to MUST HAVE każdego programisty. Ułatwisz sobie życie, jeśli skupisz się również nad tym obszarem.

Swoje sprawdzone sposoby nauki tego języka opisywałam w artykule na drugim blogu.

 

Nie mówię, że musisz jechać na samych piątkach z tych przedmiotów. Chodzi o rozumienie, faktyczne umiejętności, a nie zaliczone sprawdziany.

 

Informatyka?

Nie wiem jak jest teraz, za moich czasów (o dziwo) nie opłacało się podchodzić do matury z samej informatyki.

 

Podstawy programowania

Tak. Myślę, że idąc na takie studia warto mieć jakieś podstawy. I nie mówię tu o HTML5, CSS czy JavaScript’cie, które też możesz znać. Lepiej zapoznaj się z Pythonem, może nawet C? C++?

Zapraszam również do artykułu: Nauka programowania – od czego zacząć?.

 

Bonus: Praca jeszcze przed studiami?

Nie jest powiedziane, że żeby zdobyć pracę jako programista musisz skończyć studia informatyczne. Jakiś czas temu sieć obiegła historia zatytułowana „Jak wykorzystałem Stack Overflow i Github, żeby dostać wymarzoną pracę przed 19 urodzinami bez studiów”. Tak, to jest zdecydowanie możliwe 🙂

Stack Overflow – miejsce znane większości programistów. Forum na zasadzie pytanie – odpowiedź. Ale bardzo „szybkie” forum. Niekiedy kilka minut po zadaniu pytania – masz już odpowiedź. Niesamowita baza praktycznej wiedzy wielu użytkowników. Każda odpowiedź może być oceniona, dzięki czemu znajdziesz najlepsze rozwiązanie w przypadku Twojego problemu. Aaa… oczywiście po angielsku 😉

Github – „miejsce pełne dobroci” – jak to kiedyś określiłam na grupie wsparcia, którą prowadzę. Każdy może założyć tam swoje repozytorium i udostępniać tworzony kod. Świetny sposób prezentacji własnych umiejętności. Znajdziesz tam również udostępnione za darmo biblioteki, ciekawe rozwiązania, które mogą się przydać i w Twoich projektach.

Github jest ściśle powiązany z pojęciem open source o czym będę jeszcze pisać.

 

Udzielanie się w obu tych miejscach sprawia, że poszerzasz własną wiedzę, ale i prezentujesz swoje praktyczne umiejętności innym. A to zdecydowanie punktuje!

 

Tematowi studiów w karierze programisty poświęcę jeszcze oddzielny artykuł wkrótce 😉

 

Zachęcam również do pobrania darmowego ebooka „Programowanie na start”, w którym znajdziesz kolejne informacje.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Zapytaj. Komentarze, grupa wsparcia i Fanpage pozostają do Twojej dyspozycji.