Chcesz się nauczyć programować, ale to kosztuje? Nic bardziej mylnego. W sieci jest multum miejsc, w których nauczysz się programować za darmo!

Wiem, co mówię. Mnie samą swojego czasu zafascynowało robienie kursów online 😛 W sieci jest naprawdę wiele świetnych materiałów!

Ktoś robi płatny kurs HTML5 i CSS? Ok. Ale czemu nie nauczysz się HTML5 na kursie stworzonym przez W3C (twórca standardów wg których powinny być tworzone strony internetowe)? Za darmo.

Chcesz się nauczyć MongoDB? Zamiast płacić za kurs może zrób oferowany przez firmę MongoDB? MongoDB University – za darmo.

Mogłabym tak wymieniać. Sądzę jednak, że wiesz już o co chodzi 😉

Jeśli ktoś wypuszcza nową technologię, zależy mu by jak najwięcej osób ją poznało i używało. Z chęcią dzieli się wiedzą. To nie jest tak, że „Wow! Mamy świetną technologię! Teraz wszyscy nam zapłacą za jej nauczanie.”. To raczej: „Wow! Mamy świetną technologię! Jak przekonać ludzi, żeby się jej nauczyli? Jak im pomóc w tej drodze, żeby sami zaczęli tego używać i chcieli korzystać z tego w projektach?”.

 

Teraz tak, nie mówię, że bez sensu jest płacić za kurs. Na pewno może Ci pomóc wystartować. Ułatwisz sobie start. Mówię tylko, że to nie jedyna droga. A stwierdzenie: „Nie programuje, bo nie mam kasy, by się tego nauczyć” – nie ma podstaw, to tylko wymówka.

Nie mówię, że samodzielna nauka programowania jest prosta, ale każdy przez to przechodzi. To nie jest tak, że ktoś idzie na kurs, studia i wszystko ma podane na tacy. Zaliczenia, egzaminy, terminy są tylko dodatkową motywacją. 90% to praca własna, samodzielna nauka, szukanie odpowiedzi i rozwiązywanie problemów.

 

Po tym krótkim wstępie obiecana lista wybranych miejsc z darmowymi kursami.

W sieci jest tego dużo dużo więcej, sądzę jednak, że wymieniłam te największe, najbardziej się liczące i najlepsze, a przy tym darmowe platformy. Jeśli coś pominęłam – feel free by dodać to w komentarzu 😛

Nie wszystkie są w pełni darmowe, ale oferują sporo darmowych materiałów.

 

Mała legenda do listy:

* te, z których korzystałam osobiście i mogę odpowiedzieć na pytania odnośnie platformy czy kursów 😉

PL – również (albo tylko) po polsku (domyślnie platformy są po angielsku)

 

* CodeCademy – świetne miejsce, zwłaszcza dla początkujących!

* Khan Academy (PL)

* edX.org

* Udemy

Free Code Camp – brzmi ciekawie, zwłaszcza na start 😉 (HTML5, CSS, JavaScript, Bazy danych, Git & Github, Node.js, React.js oraz D3.js)

* Coursera

* egghead.io

Udacity

CodeCombat

openLearning

MIT Open CourseWare

Code School

Code.org

 

Aktualnie sama spędzam sporo czasu na Udemy – tutaj trzeba uważać moim zdaniem, nie wszystko jest warte swojej ceny, a darmowe nie zawsze warte czasu.

Swojego czasu uwielbiałam kursy na EDX.org. Egghead.io są świetnej jakości!

Wiele dobrego słyszałam o Coursera. Niestety sama jak na razie zaczęłam tam tylko jeden kurs, którego nie skończyłam. Robi wrażenie, choć ciężko na tej podstawie oceniać całą platformę.

 

Także, jeśli uważasz, że przed programowaniem blokuje Cię brak kasy – właśnie ułatwiłam Ci zadanie 😉 Od czego zaczynasz?

Znasz którąś z tych platform? A może powinnam dodać kolejne do tej listy?

 

[Aktualizacja]

Powinnam 😉

Scratch – platforma zaprojektowana dla osób w wieku 8 – 16 lat, ale sprawdza się dobrze na początku nauki dla wszystkich grup wiekowych 😉 Warto sprawdzić! (dziękuję za informacje, Karolina 🙂 )