Jakie umiejętności przydają się w pracy programisty? Co warto opanować już na początku, jeśli myślisz o tym kierunku? Co może okazać się pomocne?

 

Umiejętność szybkiego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze

Tutaj chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego 😉

Jeśli myślisz nad rozwojem tej umiejętności u siebie – zapraszam do mojego artykułu na drugim blogu na ten temat.

 

Znajomość angielskiego na poziomie co najmniej podstawowym (a najlepiej dużo wyższym) – MUST HAVE!

Ogólnie angielski jest tzw. „językiem ojczystym” programistów. Wszelka dokumentacja, kursy, szkolenia, materiały, fora wymiany opinii są w języku angielskim. Jeśli więc nie znasz angielskiego, a myślisz o programowaniu – krok pierwszy to jego opanowanie. Wierz mi, inaczej będzie Ci ciężko, a wszystko potrwa kilka razy dłużej.

O swoich sprawdzonych sposobach rozwijania umiejętności językowych pisałam na drugim blogu.

 

Cierpliwość

Bardzo duże pokłady cierpliwości. Zwłaszcza na początku. Przedostanie się przez tony informacji, dokumentacji. Szukanie rozwiązań problemów. Błędów w kodzie. To naprawdę potrafi przyprawić o ból głowy. Pocieszę jednak, że z czasem jest coraz łatwiej. Znaleźć odpowiedź i jej szukać 😉

 

Chęć ciągłego rozwoju, dokształcania się

Jako programista nie możesz stać w miejscu. Założę się, że w czasie pisania tego artykułu powstało kilka bibliotek. Za nic nie próbuj być na bieżąco – nie da się. Ale nie możesz też stać w miejscu 😉

 

Umiejętność logicznego i analitycznego myślenia

Ciężko tworzyć kod bez tej umiejętności. Ciężko zrozumieć, co napisali inni. A jak już ktoś czasami nakomplikuje… jeszcze ciężej. Bo tak naprawdę o jakości kodu nie świadczy jego skomplikowanie, a właśnie jasność! Jeśli lubisz rozkładać problemy na czynniki pierwsze – to praca w sam raz dla Ciebie!

 

Umiejętność organizacji własnej pracy i poniekąd dyscyplina

Gdzieś kiedyś przeczytałam, że dobry programista to taki, który jest w stanie skupić się na pracy mimo wszystkich istniejących w sieci rozpraszaczy (jak Facebook, wszelkiego rodzaju memy, sieci społecznościowe, itd.). Coś w tym jest.

Stoją przed Tobą zadania, które musisz wykonać. Ale nikt poza Tobą tak naprawdę nie wie, ile się zejdzie. Jedno zadanie może zająć jednemu programiście 5 minut, a innemu 5 godzin. Nie ma schematów, nie ma gotowych rozwiązań. Wszystko bierze się z Twojego doświadczenia. Jeśli dasz się rozproszyć – zadanie zajmie Ci dużo dłużej niż powinno.

 

Czy nadajesz się na programist(k)ę? Czy to kierunek dla Ciebie?

Nie wiem. A sam(a) na pewno się też nie dowiesz, jeśli nie spróbujesz.

 

Zawód programisty może być Twoim spełnieniem marzeń albo największą katorgą. Pomimo, że dobrze płatny, a rynek jeszcze długo nie będzie nasycony nie polecałabym tego kierunku osobom, które chcą mieć tylko dobrą kasę i pracę. To nie jest łatwy kawałek chleba. Nie wiem czy da się zmusić do programowania… nie próbowałam.

 

Zachęcam również do pobrania darmowego ebooka „Programowanie na start”, w którym znajdziesz kolejne informacje.

 

Co sądzisz? To kierunek dla Ciebie? Podoba Ci się?