Jakie umiejętności przydają się w pracy programisty? Co warto opanować już na początku, jeśli myślisz o tym kierunku? Co może okazać się pomocne?
Umiejętność szybkiego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze
Tutaj chyba nie muszę wyjaśniać dlaczego 😉
Jeśli myślisz nad rozwojem tej umiejętności u siebie – zapraszam do mojego artykułu na drugim blogu na ten temat.
Znajomość angielskiego na poziomie co najmniej podstawowym (a najlepiej dużo wyższym) – MUST HAVE!
Ogólnie angielski jest tzw. „językiem ojczystym” programistów. Wszelka dokumentacja, kursy, szkolenia, materiały, fora wymiany opinii są w języku angielskim. Jeśli więc nie znasz angielskiego, a myślisz o programowaniu – krok pierwszy to jego opanowanie. Wierz mi, inaczej będzie Ci ciężko, a wszystko potrwa kilka razy dłużej.
O swoich sprawdzonych sposobach rozwijania umiejętności językowych pisałam na drugim blogu.
Cierpliwość
Bardzo duże pokłady cierpliwości. Zwłaszcza na początku. Przedostanie się przez tony informacji, dokumentacji. Szukanie rozwiązań problemów. Błędów w kodzie. To naprawdę potrafi przyprawić o ból głowy. Pocieszę jednak, że z czasem jest coraz łatwiej. Znaleźć odpowiedź i jej szukać 😉
Chęć ciągłego rozwoju, dokształcania się
Jako programista nie możesz stać w miejscu. Założę się, że w czasie pisania tego artykułu powstało kilka bibliotek. Za nic nie próbuj być na bieżąco – nie da się. Ale nie możesz też stać w miejscu 😉
Umiejętność logicznego i analitycznego myślenia
Ciężko tworzyć kod bez tej umiejętności. Ciężko zrozumieć, co napisali inni. A jak już ktoś czasami nakomplikuje… jeszcze ciężej. Bo tak naprawdę o jakości kodu nie świadczy jego skomplikowanie, a właśnie jasność! Jeśli lubisz rozkładać problemy na czynniki pierwsze – to praca w sam raz dla Ciebie!
Umiejętność organizacji własnej pracy i poniekąd dyscyplina
Gdzieś kiedyś przeczytałam, że dobry programista to taki, który jest w stanie skupić się na pracy mimo wszystkich istniejących w sieci rozpraszaczy (jak Facebook, wszelkiego rodzaju memy, sieci społecznościowe, itd.). Coś w tym jest.
Stoją przed Tobą zadania, które musisz wykonać. Ale nikt poza Tobą tak naprawdę nie wie, ile się zejdzie. Jedno zadanie może zająć jednemu programiście 5 minut, a innemu 5 godzin. Nie ma schematów, nie ma gotowych rozwiązań. Wszystko bierze się z Twojego doświadczenia. Jeśli dasz się rozproszyć – zadanie zajmie Ci dużo dłużej niż powinno.
Czy nadajesz się na programist(k)ę? Czy to kierunek dla Ciebie?
Nie wiem. A sam(a) na pewno się też nie dowiesz, jeśli nie spróbujesz.
Zawód programisty może być Twoim spełnieniem marzeń albo największą katorgą. Pomimo, że dobrze płatny, a rynek jeszcze długo nie będzie nasycony nie polecałabym tego kierunku osobom, które chcą mieć tylko dobrą kasę i pracę. To nie jest łatwy kawałek chleba. Nie wiem czy da się zmusić do programowania… nie próbowałam.
Zachęcam również do pobrania darmowego ebooka „Programowanie na start”, w którym znajdziesz kolejne informacje.
Co sądzisz? To kierunek dla Ciebie? Podoba Ci się?