Cieszę się, że taka forma raportów przypadła Wam do gustu. Dziś podsumowanie drugiego tygodnia prac.

Co się udało?

+ 3 posty w zeszłym tygodniu 😉

Po pierwsze wtorkowy raport z postępu prac (analogiczny do dzisiejszego 🙂 ). Nawiasem wskoczył już w TOP 5 na blogu.

Nie mogłam się też powstrzymać przed napisaniem czegoś w temacie Kobiet i Programowania – tym bardziej, że zabierałam się za ten temat już od roku (idealny temat na Dzień Kobiet, co?).

Przedstawiłam również swoją ścieżkę nauki React JS. Znajdziecie tam przydatne materiały, darmowe kursy, z których skorzystałam, wskazówki oraz narzędzia. Jeśli myślicie o React’cie – warto zajrzeć.

 

+ wygląd aplikacji nieco się zmienił, nadal jest podpięte niewiele logiki,

Jak wyglądała wcześniej? Zajrzyj do poprzedniego raportu.

 

Jeśli chodzi o wygląd aplikacji – w tej chwili zależy mi głównie na jej funkcjonalności oraz by „jako tako” wyglądała. Jeszcze będę ją mocno dopracowywać pod kątem efektów wizualnych, ale zdecydowanie później 😉

 

+ jak widać zgodnie z planem dodałam komponent listy postów oraz komponenty znajdujące się w ramach pojedynczych elementów na liście.

Muszę przyznać, że tutaj mocno zadziałało zobowiązanie jakie poczyniłam w poprzednim raporcie. Miałam ochotę zająć się czymś innym z listy to do. Ale nie wiedziałam jak się wytłumaczę, że tego nie zrobiłam… więc łatwiej było zrobić. Obligacja zewnętrzna zawsze działa u mnie cuda.

 

+ podpięłam w pełni Redux’a.

Działa. Jest możliwość dodawania nowych postów do listy. Choć jeszcze nie podpięłam zapisu wszystkich własności. Będę nad tym pracować w tym tygodniu.

Także „nie taki diabeł straszny” (choć złośliwy :P). Więcej na temat jego nauki będę pisać na blogu wkrótce.

 

Co się nie udało?

Zrealizowałam wszystkie MUST HAVE, ale nie udało mi się zrobić wiele więcej…

 

– Chciałam napisać więcej artykułów.

Mam już materiały na artykuły z Material UI, Redux’a i Git’a, a zapewne dałoby się wyciągnąć jeszcze więcej z moich notatek. Tymczasem znowu dopiero po napisaniu tego raportu przysiądę do drugiego tematu na ten tydzień… przez to zawsze istnieje zagrożenie, że nie wyrobię się z publikacją w danym tygodniu, a tego bym nie chciała 😉

 

– Firebase…

Zabrałam się również za temat podpięcia Firebase, głównie pod kątem bazy danych. Okazało się, że temat łączenia Firebase + Redux mnie przerósł. I po kilku godzinach pracy, researchu oraz nauki, musiałam cofnąć zmiany jedną jakże przydatną komendą:

git reset –hard

<– przed użyciem skonsultuj się… ze sobą (czyt. dobrze się zastanów 😉 ) gdyż niewłaściwie stosowanie może spowodować sporo strat.

Na szczęście zawsze commituje zmiany zanim wezmę się za kolejne zadanie. Więc jeśli coś mi nie pójdzie, a zmian jest zbyt dużo by bawić się w filtrowanie co działa a co nie – wolę je po prostu usunąć i przysiąść ponownie. Akurat w tym przypadku do tematu podłączenia Firebase Database wrócę za jakiś czas. Muszę jeszcze się przyjrzeć temu tematowi…

W ramach poszukiwań spotkałam się np. z podejściem, w którym pomijamy Redux’a, a podpinamy Firebase do samej aplikacji React’owej. Wydaje mi się jednak, że w mojej aplikacji muszę mieć oddzielnie lokalny model danych. W końcu chcę, żeby była progresywna oraz docelowo offline-first. A zakładam, że Firebase wymaga jednak trybu online. Weryfikacja moich założeń to temat na ten tydzień.

Póki co myślę, że postawię na paczkę „react-redux-firebase”. Tylko podłączenie będzie miało miejsce najwcześniej w tym tygodniu (jeśli nie tydzień później).

 

Ale dzięki badaniom z tego tygodnia wiem już jak to będzie działać i mogę wrócić do pracy z Redux’em. Choć później będą konieczne pewne modyfikacje. Wcześniej porzuciłam Redux’a, bo obawiałam się, że podłączenie Firebase wywróci wszystko do góry nogami. A nie będzie tak źle. Zastanawiam się wręcz czy nie opracować najpierw w pełni funkcjonalnej aplikacji, działającej lokalnie, a dopiero później podpinać Firebase Database – ale ten temat również będę zgłębiać aktualnie.

 

Co chcę skończyć przed przyszłym raportem (następny wtorek)?

MUST HAVE:

Tym razem obowiązkowo mam mieć skończone przynajmniej 1-2 tematy techniczne do przodu.

Chciałabym w przeciągu najbliższego tygodnia udostępnić demo aplikacji. Czyli czeka mnie podłączenie samego Firebase i pierwszy deploy aplikacji. Na pewno będę o tym informować na kanałach Social Media oraz w następnym raporcie.

Nie wiem jednak ile logiki uda mi się podpiąć. Chciałabym dać możliwość:

Co najmniej:

– dodawania nowych postów do listy (niekoniecznie z ustawionymi wszystkimi parametrami),

– zmieniania ich stanu (zrobione/niezrobione),

Chciałabym również dać możliwość:

– filtrowania listy postów – wbrew pozorom pociągnie to za sobą kilka większych zmian w aplikacji (bynajmniej nie wizualnych).

No i czeka mnie solidny Code Refactoring. W miarę zaznajamiania się z Reactem widzę, co mogłabym poprawić, co mogłoby być zrobione lepiej, itd. Poza tym wiem, że mam bałagan w kodzie, jeśli chodzi o korzystanie z ES6. Obiecuje posprzątać przed następnym wtorkiem 😉

 

Fajnie by było…

W aplikacji na chwilę obecną nadal brakuje jakiegokolwiek Routingu, ale boję się, że jeszcze będzie musiał poczekać.

 

No i zobaczymy co więcej uda mi się zdziałać 😉 W tym tygodniu przynajmniej mam więcej wolnych wieczorów + weekend. W zeszłym miałam jeden + brak niedzieli 😀

Komponent kalendarza nadal niestety w planach na później.

 

Przypominam, że moje zmagania w konkursie możesz obserwować na bieżąco.

 

P.S. Tydzień 2/10 konkursu – checked 😀