Czym jest Stack Overflow? Miejscem znanym przez większość programistów. Sama nieraz żartuję, że na jednym monitorze mam otwarte IDE, a w drugim Stack Overflow. Nieraz jest to prawda. Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań. Kolejne pytania i odpowiedzi pojawiają się z sekundy na sekundę. Warto poznać to miejsce. Jeśli odpowiedzi na Twoje pytanie nie ma na Stack Overflow – dopiero wtedy masz problem 😛

Stack Overflow co roku przeprowadza ankietę wśród developerów z całego świata. W tym roku wzięłam w nim udział i ja (wśród 64 000 innych developerów). Pytania były po prostu genialne! I sama byłam ciekawa jak będzie wyglądał raport.

A raport już jest! Możesz go otworzyć klikając w poniższy link. Ja tymczasem postaram się przedstawić najważniejsze wnioski wynikające dla osób, które dopiero myślą czy też zaczynają naukę programowania 😉

Zanim do tego przejdziemy warto wziąć poprawkę na to kim byli respondenci ankiety. A w 72,6% byli to Web developerzy. Dlaczego to podkreślam? Ponieważ prywatnie uważam, że miało to na pewno wpływ na wyniki.

 

Jak dawno zaczęła się przygoda z programowaniem u respondentów ankiety?

Stack Overflow samo komentuje, że:

„A common misconception about developers is that they’ve all been programming since childhood. In fact, we see a wide range of experience levels. Among professional developers, one-eighth (12.5%) learned to code less than four years ago, and an additional one-eighth (13.3%) learned to code between four and six years ago. Due to the pervasiveness of online courses and coding bootcamps, adults with little to no programming experience can now more easily transition to a career as a developer.”

 

Podkreślam zwłaszcza to ostatnie zdanie: dorośli z niewielkim bądź zerowym doświadczeniem są w dzisiejszych czasach w stanie przekwalifikować się na programistę.

Jak widać jest bardzo duży rozrzut i nie każdy zaczynał swoją przygodę z programowaniem już w liceum, gimnazjum czy jeszcze wcześniej.

 

Kolejne wyniki, które mogą dać do myślenia:

Ciekawy może być także fakt, że wśród zawodowych programistów, 11,3% dostało swoją pierwszą pracę w ciągu roku od startu nauki programowania. 36,9% w ciągu 1-4 lat od startu nauki. Aż dziwnie się czuję, zaczynając od kodowania w wieku 14/15 lat – swój zawodowy start miałam w wieku 21 lat. 6-7 lat po starcie nauki kodowania 😉

 

Edukacja

Po pierwsze: wśród zawodowych programistów, 76,5% posiada co najmniej wykształcenie licencjackie. Spośród nich 54,2% twierdzi, że kończyło studia informatyczne (computer science lub software engineering), a kolejne 24,9% ściśle powiązane dyscypliny jak: computer programming, computer engineering, information technology, itd. Pozostałe 20,9% kończyło inne kierunki.

Jednocześnie oznacza to, że prawie 25% respondentów nie ma wykształcenia wyższego.

32% osób twierdzi, że studia nie są w ogóle albo są nieznacznie potrzebne w przypadku rozwijaniu kariery programisty. A 41%, że jest ważne albo wręcz bardzo ważne.

 

Co poza studiami?

 

Jak widać podstawa to samodzielna nauka. A zaraz za nią – kursy online.

Czy kursy online są drogie? Nie. Istnieją darmowe miejsca, w których możesz nauczyć się programować. Jest ich całkiem sporo i oferują naprawdę świetne materiały! Część z nich przedstawiłam w tym zestawieniu.

 

W jaki sposób możesz się rozwijać poza kursami online?

O Stack Overflow chyba już wspominałam? 😉

Jeśli myślisz o samodzielnej nauce Web Developmentu – w sieci jest wiele grup, które mogą służyć Ci wsparciem. Część z nich (głównie Facebook’owe) przedstawiłam w ramach tego wpisu.

No i oczywiście zapraszam Cię do powołanej przeze mnie grupy „Programowanie – wsparcie na starcie”, która liczy już przeszło 1300 osób 😉

 

Bootcamp

Ostatnio popularnością cieszą się Bootcamp’y.

Niestety tutaj nie ma zbyt wielu danych. 2602 respondentów, przy czym 45,8% podejmujących się Bootcamp’ów to zawodowi programiści (zmiana ścieżki kariery? początki kariery?).

Gdyby usunąć programistów z tej grupy, wyniki przedstawiałyby się następująco:

Spośród ok. 1410 respondentów, którzy nie byli programistami:

  • 18% znalazło pracę jeszcze przed ukończeniem Bootcamp’u
  • 21% od razu po ukończeniu
  • 11% w ciągu pierwszego miesiąca po,
  • 16% do 3 miesięcy.

Czyli 2/3 respondentów niebędących programistami, którzy ukończyli Bootcamp znalazło pierwszą pracę w ciągu 3 miesięcy od ukończenia.

15% nie znalazło jej do momentu wypełniania ankiety… pytanie tylko jaki oznacza to okres?

Ciekawe jak przedstawiałyby się statystyki Bootcamp’ów oferowanych w Polsce. Bo jednak mówimy o niewielkiej próbie programistów z całego świata (2602 osoby).

 

Programowanie – pasja czy praca?

Dużo osób twierdzi, że programowanie to nie tylko praca – to pasja. Jestem wśród tej grupy. I chociaż wielu może się wydawać, że jak coś tak trudnego może pasjonować, wyniki ankiety pokazują, że jest to uczucie dzielone przez większość programistów 🙂

No, a teraz pytanie jakie sposoby nauki programiści polecają początkującym?

Kursy online, książki, kontrybucje do Open Source’a, Bootcamp’y, ale również podjęcie się pracy jako QA tester. Sposobów jest jak widać wiele.

 

A jak programiści są usatysfakcjonowani ze swojej pracy?

Chyba jest nieźle, prawda?  😉

 

Czy programiści szukają pracy?

Także to: „Nie szukam, jestem otwarta na ciekawe propozycje” – to nie bajka, to norma w tej branży 😉

 

A jak programiści znaleźli swoją aktualną pracę?

 

I na koniec dwa pytania, które szczególnie mi się spodobały 😀

Jak widać odpowiedź nadal nie jest jednoznaczna 😀

Za to zawsze warto posłuchać podczas kodowania muzyki 😉

 

Zainspirowani? No to kto bierze się teraz za naukę programowania? A może już jesteście w trakcie?

Co sądzicie o przedstawionych wynikach?

 

Najchętniej skopiowałabym i przeanalizowała cały raport, ale myślę, że nie ma to sensu. Warto się z nim zapoznać samodzielnie 😉 To co przedstawiłam to tak naprawdę jego niewielka część. I to skupiona na tym, kim są i od czego zaczynali programiści, czyli tak zwany Developer Profile. A raport składa się z kilku rozdziałów. Może jeszcze do niego nawiążę.

Gdzie warto skierować dalsze kroki?

 

P.S. Przy okazji pisania tego artykułu przypomniałam sobie jak ja kocham analizować dane <3 Wykresy, diagramy, analizy, statystyki <3