Wyzwanie: Naucz się programować

Wyzwanie: Naucz się programować – Najtrudniejszy pierwszy krok

Listę opublikowanych zadań znajdziesz niżej.

To nie jest kurs programowania czy kodowania. To wyzwanie, które ma na celu zmobilizować Was do pracy, pokazać od czego możecie zacząć, pomóc w tych początkach. Taki kop motywacyjny, ułatwienie.

Kursów programistycznych jest już wystarczająco dużo. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujecie możecie liczyć na wsparcie 😉

Polecam Wam miejsca, w których możecie zacząć. Materiały pomocne przy wykonaniu zadania. Materiały na start.

Chodzi mi głównie o zmobilizowanie do wykonania pierwszego kroku. Często wiąże się to z zaciekawieniem daną technologią, biblioteką, danym sposobem czy rozwiązaniem czegoś.

Dlaczego warto coś poznać? I jak to zrobić?

Na starcie zaczynamy oczywiście od podstawowej ścieżki nauki Web Developmentu. HTML5, CSS, JavaScript, jQuery, Bootstrap. Potem przejdziemy do przydatnych narzędzi, jak Git, Github. A następnie trudniejszych zadań.

Nie musicie wykonywać wszystkich zadań, możecie je wykonać wybiórczo, w dowolnej kolejności 😉 Przy każdym zadaniu macie opisane wymagania wstępne.

Chcę Was mobilizować do robienia czegoś innego albo inaczej. Czegoś co może zapunktować w późniejszej pracy jako programista. Albo zmobilizować do nauki Web’a 😉 Bo tak, wierzę, że wyzwanie może się spodobać również programistom innych języków i technologii.

Nie, nie wierzę – ja to wiem 😉

 

Zasady:

Możesz dołączyć w każdej chwili i wykonywać zadania w dowolnej kolejności, nawet wybiórczo. Ja zadania będę ogłaszać co jakiś czas.

Zadania wyzwania będą pojawiać się w formie wpisów na blogu. Znajdziecie tam wymagania końcowe, pomocne informacje, linki, dokumentacje, itd. Znajdą się również informacje czy jakieś poprzednie zadania będą pomocne lub wymagane w wykonaniu tego. Np. nie wiem czy jest sens wykonywać zadanie z jQuery, jeśli nie ogarniasz kompletnie JavaScriptu. Możesz zacząć od dowolnego zadania, ale jeśli brakuje Ci wiedzy – lepiej cofnąć się do wcześniejszych zadań.

Jednocześnie wpis z zadaniem będę ogłaszać również w grupie wsparcia, w której możecie szukać pomocy (tak jak w komentarzach do wpisu na blogu 😉 ).

Rozwiązania zadań poproszę tutaj lub pod postem z zadaniem na grupie wsparcia (link zostanie podany). Nie wystarczy powiedzieć: „Zrobione!”. Będę chciała zobaczyć wynik. Ale przekonasz się, że nie będą to trudne i skomplikowane zadania. Przynajmniej na początku.

Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce i ewentualne zmiany będą pojawiać się na bieżąco.

W zadaniach tych nie chodzi o to, że poprowadzę Cię za rączkę z nauką. Chodzi o ułatwienie pierwszego kroku. Nie będzie to kurs konkretnego języka, biblioteki czy technologii. Bardziej informacje jak zacząć, na co zwrócić uwagę. Kop motywacyjny by nie odkładać startu na później 😉

 

 

Lista opublikowanych zadań

Zadanie 1: Codepen.io

Zadanie 2: HTML & CSS

Zadanie 3. Ożyw swoją stronę – JavaScript