Czas na powrót po nieplanowanej przerwie 🙂

A czy może być inna? Jeśli ktoś mnie czyta od dłuższego czasu wie, że od czasu do czasu znikam. Uprzedzam, że nie ma mnie w danym terminie, nie publikuje nowych wpisów i jestem dużo mniej osiągalna. Skupiam się wtedy nad innymi projektami, zadaniami, ale także pisaniem serii na ten blog, artykułów, które publikuje po powrocie, będąc już bardziej aktywna.

Przerwa, którą dzisiaj kończę nie była planowana.Wręcz przeciwnie. Koniec roku, początek – przecież to idealny moment na działanie! Sami pomyślcie, ile artykułów w temacie „w 2018 roku i Ty nauczysz się programować/i Ty staniesz się lepszym programistą” przeczytaliście? Sama planowałam wykorzystać podobnie ten okres 🙂 Plany jednak wzięły w łeb.

Grudzień dał mi ostro w kość. Rozpoczęłam go urodzinami bloga, którym poświęciłam wcześniej sporo czasu, zaniedbując inne zadania. Wszystko czekało na ten okres „po”. Wtedy miałam się skupić nad innymi zadaniami, świętami, ale także pisaniem, blogowaniem, aktywnością. Problem w tym, że moja córeczka miała swoje plany. Plany chorobowe dokładnie. Którymi zaraziła całą naszą trójosobową rodzinę, podporządkowując sobie rodziców na dłuższy czas.

Nie będę się rozpisywać. Po prostu przyszedł początek roku, a ja nie nadawałam się do życia. Tym bardziej, kiedy rozłożyło mnie zapalenie zatok… Postanowiłam nie walczyć, a odpocząć. Jak pisałam na Fanpage’u nie lubię działać w „zombie mode”, choć nieraz nie mam wyjścia. Tym razem je sobie dałam.

Jak zauważyłam świat się nie zawalił 🙂 Ja odchorowałam swoje w spokoju, odpoczęłam, zebrałam siły i wróciłam do działania… kierując swoje pierwsze kroki do ankiet urodzinowych. Jakie wnioski z nich wyciągnęłam? Jaki jest plan na najbliższy rok, jeśli chodzi o NetteCode? Zapraszam do analizy 🙂

Nie przerażaciej się długością wpisu. Jest bardzo dużo obrazków 🙂

 

W ankiecie wzięło udział 72 respondentów (którym bardzo serdecznie za to dziękuję! <3)

Najpierw napiszę trochę o samych respondentach ankiety. Następnie omówię wnioski jakie z niej wyciągnęłam. Jakich tematów możecie się spodziewać? Czego będzie więcej? A czego mniej? I dlaczego 🙂

Jak widać sprawdzają się wyniki przedstawione przez Google Analytics.

Cieszy mnie, że spora część z Was jest ze mną już od jakiegoś czasu 😉

Tutaj zdecydowanie w przyszłym roku muszą pojawić się dwie opcje:

  • Daj się poznać
  • PolskiFrontend (agregator polskich serwisów nt. front-endu)

Nie dziwi mnie taki udział Facebooka. Jestem tam mocno aktywna. Za to Instagrama ogarnąć nie mogę. Przepraszam 😀 Nie rozumiem tego medium nic a nic 😛

A tutaj jedna opcja na przyszłość: Polski Frontend 😀

Zdziwiło mnie, że stosunkowo mało osób wykorzystuje jakieś narzędzia do śledzenia wpisów na blogu. Z drugiej strony blog na Feedly obserwuje 158 osób. Ale jak widać, tylko 18 z nich wypełniło ankietę 😀

Ogólnie polecam narzędzia typu Feedly, Inoreader, itp. Naprawdę ułatwiają śledzenie interesujących nas treści. Sama korzystam z Feedly, o którym nawiasem swojego czasu pisałam na drugim blogu.

Spośród osób, które wzięły udział w ankiecie: 32% programuje hobbystycznie, 30% zawodowo (jedno jak coś nie wyklucza drugiego – było to pytanie z możliwością zaznaczenia większej ilości opcji). 25% zastanawia się dopiero nad swoim kierunkiem rozwoju, jeśli chodzi o programowanie, a 22% myśli o programowaniu, ale dopiero się rozgląda. Tylko 7% zadeklarowało, że jeszcze nie programuje. Tyle samo osób (12,5%) studiuje bądź skończyło Informatykę lub kierunek pokrewny.

Przyznam, że to pytanie narobiło mi więcej pytań w głowie niż odpowiedzi. Patrząc na odpowiedzi nasuwają mi się tematy początkujące: Od czego zacząć naukę? Jaki język programowania wybrać? Pierwsze kroki w temacie nauki programowania. Programowanie – czy to dla Ciebie? Tymczasem jedno z kolejnych pytań sugeruje, że to nie jest temat, który Was interesuje:

Ogónie wychodzi na to, że nie chcecie tematów Od zera (37,3%) ani ogólnych wpisów w temace programowania, odnajdywania się w tej branży (29,4%). Tworzenie aplikacji webowej też już zdążyło znudzić 20% respondentów (zdominowało blog w ostatnich miesiącach, wiem, zrobię coś z tym). Z wyrzuceniem tematu Front-end będzie problem  (15,7%), bo z drugiej strony:

Czyli to Front-end jest tematem, dla którego wracacie na blog. Aż 68,1% osób deklaruje go jako naciekawszy. Dalej znalazły się materiały do nauki, ścieżki nauki (65,3%). Tworzenie aplikacji webowej to temat interesujący 47,2% respondentów i nawet tematyka ogólna osiągnęła 44,4%. Ponownie temat Od zera interesuje najmniejszą grupę, ale nadal to 40,3%.

Co zrobię z tym fantem?

Ograniczam tematy ‘livestylowe’, ogólne. 80,3% osób deklaruje, że odwiedza blog dla wiedzy (wykres poniżej) i to na tym się skupię. Na dostarczaniu wiedzy. Mniej ogólników, opisów dnia programisty, itp. Bardziej wiedza, wiedza, wiedza. Praktyczne przykłady, rozwiązania problemów. Materiały do nauki, ścieżki nauki, na co warto zwrócić uwagę. Oczywiście dalej tworzenie aplikacji webowej  (kolejne sezony serii), ale też Front-end w ogóle. Skupienie na nowoczesnym stosie technologicznym, jeśli chodzi o aplikacje webowe.

Niestety temat Javy na blogu się nie pojawi 😀 Chyba, że gościnnie. Na przykład w formie serii dotyczącej budowania backendu dla aplikacji webowej (tutorial, trwający na blogu).

Zastanawiam się, co zrobić z fantem, że 44,3% czytelników bloga interesuje Backend. Przyznam, że sama ostatnio w większości siedzę w Front-endzie. I zawodowo, i prywatnie. Jako Backend często wykorzystuję Firebase (rozwiązanie Baas – Backend as a Service) i o tym mogę spokojnie napisać. Może sięgnęłabym do Heroku i porównała te rozwiązania? Jednocześnie myślę, że to nie jest to, co „respondent miał na myśli zaznaczając Backend”. Budzi się we mnie bunt, kiedy myślę, że miałabym pisać o tworzeniu Backendu z wykorzystaniem Javy 😛 Nie przepadam za Javą. Wiecie, każdy czegoś nie lubi. Krupniku, zielonego koloru. Ja nie lubię Javy 😛 I żeby nie było – sporo w niej pisałam, aplikacje do obu prac dyplomowych, aplikacje na Android’a. Ale jakoś nigdy za nią nie przepadałam.

Jeśli chodzi o Backend mogłabym popisać trochę na temat Node JS, MongoDB. Może w ogóle bazy danych: MySQL albo PostgreSQL. SQL to w ogóle wdzięczny temat. Z drugiej strony niedawno sięgnęłam do Pythona i korci mnie nauka Django oraz wykorzystanie Pythona jako Backendu do jednej z aplikacji, którą piszę na potrzeby własne.

To jest jednak opcja „może kiedyś”, „w międzyczasie”, ponieważ przyznam, że 67,1% zainteresowanych tematem JavaScriptu pokrywa się i z moimi ostatnimi zainteresowaniami. W najbliższych miesiącach planuję się specjalizować w JavaScript’cie i tutaj z chęcią podzielę się swoimi wnioskami. Będę mocno porządkować wiedzę, więc jak najbardziej pojawią się i tematy od podstaw z punktu widzenia osoby, która pisze w samym JavaScript’cie już od 2012 roku (zawodowo i prywanie, po JavaScript sięgnęłam z przyczyn zawodowych, gdy jeszcze pisałam w C++). Co daje ten punkt widzenia? To, że obok tego jak działa funkcja .slice() mogę podkreślić jak często i kiedy się przydaje. Podzielić się jakimiś trickami, powiedzieć jakie rozwiązania są „fajne”, jak coś rozwiązać. Best practices, performance. Z chęcią posłucham również Waszych opinii na ten temat. W końcu człowiek uczy się całe życie.

Algorytmy, struktury danych, wzorce projektowe. Specjalizacja JavaScript, Front-end, Web Development. Oto wokół czego będzie się kręcił blog w przeciągu najbliższego roku.

W zasadzie to bardzi się cieszę, że tylko 35,7% z Was interesuje tematyka tworzenia stron internetowych. Inna sprawa, że myślałam, że popiszę więcej nt. Angular’a 2+, ale 24,3% daje do myślenia. Powiedzmy, że na rok tego JavaScriptu mi starczy. A za rok zobaczymy co będzie 😉 Tak, ankieta mówi mi też o tym jakie pomysły schować na razie do poduszki.

To także zdecydowanie wpłynie na to, co będzie pojawiać się na blogu. Ćwiczenia, zadania, materiały do nauki, ścieżki nauki. Dużo praktyki i kodu 😉 Konkretnych przykładów. Nie mam nic przeciwko mniejszej ilości Live’ów, a i tam postaram się przemycić więcej kodu (ostatnio zaprzyjaźniam się z OBS studio, będzie live coding 😉 ).

Ogólna ocena: 4,42 🙂

Cel na najbliższy rok? Jeszcze ją podnieść 😉

 

Odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadaliście mi w ankiecie ukażą się w formie oddzielnego wpisu/wpisów do końca stycznia/max. lutego. Osoby, które zostawiły adres mailowy dostaną również ode mnie maila z odpowiedzią + linkiem do wpisu 🙂

 

Jeśli chodzi o ankietę dotyczącą przyszłości bloga, pozwolę sobie podzielić się jednym wynikiem:

Zaskoczyło mnie to zainteresowanie tematem kursów online 🙂 Przyznam, że myślałam, że jest tego już dość. Miła niespodzianka.

Tymczasem jednak skupiam się z wejściem na Youtube. Oczywiście nie przekieruje tam całej uwagi. Ogólnie Youtube chce wykorzystać jako kanał dodatkowy dla bloga. Przyda się pod kątem live codingu, tutoriali. Wejście na Youtube to pierwszy z celów, które określiłam wchodząc na Patronite (gdzie nawiasem możecie mnie wesprzeć, jeśli chcecie 😉 ). Z początkiem marca zaraportuje, co udało mi się zdziałać wykorzystując Wasze wsparcie 🙂

 

Oczywiście wszelkie uwagi jak zawsze mile widziane 🙂 Tymczasem sama siadam do planowania tematów na najbliższy okres. Pojawią się jeszcze dwa artykuły w ramach sezonu II, Tworzenia aplikacji webowej. Następny sezon będzie dotyczył łączenia z Backendem w postaci Firebase, ale zostanie już zrealizowany w formie mieszanej – tutorial video (Youtube) + materiały dodatkowe. Stąd pewnie nie pojawi się przed marcem (potrzebuję czasu na jego realizację, a tym razem nie planuję przerwy przed kwietniem).

W najbliższych tygodniach skupimy się nad Front-endem. Po pierwsze zamierzam spiąć to, co już na temat Front-endu zostało tu powiedziane. Z początkiem lutego odbędzie się Live w tym temacie. Z chęcią odpowiem na Wasze pytania. Ogólny temat brzmi: Kierunek: Front-end. Jeśli macie do mnie jakieś pytania w tym temacie – śmiało możecie je zgłosić. Tym razem przygotowałam specjalny formularz w tym celu.

Postaram się na nie odpowiedzieć w trakcie, na koniec lub już po samym Live’ie, w formie wpisu.

 

Co dalej? Zobaczymy 🙂 Jakiś zarys, plan publikacji już mam. Ale jak wiecie, często ulega zmianom pod wpływem Waszych pytań, problemów z jakimi się stykam, itd.

 

I ostatni wniosek z urodzin: Pomimo, że podobało mi się to tygodniowe świętowanie urodzin, myślę, że w przyszłym roku ograniczę się do jednego wpisu i Live’a 😀 Zresztą zgodnie z tym, co zostało już dziś napisane. Więcej konkretów, mniej ogólników 😉

 

A więc witajcie z powrotem 🙂