Ten artykuł jest częścią serii Tworzenie aplikacji webowej: Krok po kroku (1 / 19)

Na grupie wsparcia pojawił się ostatnio pewien post. Autor zaproponował wspólną pracę nad projektem dla osób, które dopiero zaczynają. Ot, taka praktyczna nauka.

Odzew był niesamowity! 😀 Przyznam szczerze, że sama nabrałam ochotę by zebrać taką grupę i poprowadzić kolejny projekt. I zrobiłabym to. Gdyby doba miała więcej niż 24 h…

Wiem, że w tej chwili nie jestem w stanie poprowadzić takiego projektu. Ale za to kolejny raz myślę o innym…

 

Otóż chcę rozpocząć serię artykułów w temacie tworzenia aplikacji webowej. Serię bardzo szczegółową, gdzie poprowadzę Was krok po kroku przez ten proces.

Czym się będzie różnić od artykułów, które powstały w ramach konkursu Daj się poznać? Tam bardziej raportowałam postępy projektu, cele, zadania, pisałam o tym, czego się uczę, itp. Tym razem chciałabym, by przybrało to formę tutoriali: zrób to, zrób tamto, itp. Dużo screen’ów, opisów, a nawet video. Tak, by dosłownie każdy mógł przejść od zera do swojej pierwszej aplikacji webowej.

Ale uwaga: Nie będzie to kurs/seria typu: od zera do developera – stwórz swoją pierwszą aplikację webową w 5 dni! Jeśli dopiero zaczynasz – czeka Cię sporo pracy. Ale tworzenie realnej aplikacji webowej może być niezłym sposobem motywacji. Przedstawię Ci ścieżkę, dostarczę narzędzi, dam Ci wędkę – co z nią zrobisz będzie zależało od Ciebie 🙂

 

Będzie to seria dla osób o różnym poziomie zaawansowania i wiedzy programistycznej. Zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy już programują (może coś innego) i tylko z ciekawości chcieliby zbudować aplikację webową.

Postaram się dokładnie określać czego będzie dotyczył dany artykuł, tak by zaawansowane osoby mogły pominąć te mniej istotne dla nich tematy. Początkujących z kolei będę odsyłać do innych artykułów na moim blogu po więcej wiedzy.

Rozważam również dodanie zadań i ćwiczeń, które mogą być pomocne w dalszej pracy. Będę opisywać zastosowane algorytmy, rozwiązania, kod.

 

Ponieważ chcę by mogło na tym skorzystać jak najwięcej osób będę rozwijać tą aplikację na Windowsie (prywatnie wolę Ubuntu 😉 ) oraz skorzystam z darmowego edytora kodu – Visual Studio Code. Sama jeszcze z nim nie pracowałam, więc na pewno zwrócę uwagę jak krok po kroku go zainstalować oraz skonfigurować. (co niektórzy wiedzą, że korzystam z płatnego IDE – WebStorma – ale wiem, że na start byłby to dla Was zbędny wydatek).

Artykuł: Visual Studio Code – na start

Rozwijanie projektu w ten sposób zapewne trochę potrwa. Nie zakładam, że miesiąc, 3 miesiące czy pół roku. Wszystko wyjdzie w trakcie. Materiały mam zamiar wykorzystać później właśnie do poprowadzenia takiego projektu dla początkujących osób 🙂 Gdzie dodatkowo będziecie mogli liczyć na moją pomoc.

Prace nad projektem już rozpoczęłam, także do końca tygodnia spodziewajcie się pierwszego artykułu w temacie. Zależy mi, żeby kolejne artykuły pisać z pewnym wyprzedzeniem, tak by zachować stałość publikacji. Pierwszy artykuł będzie niejakim wprowadzeniem i będzie zawierał listę przydatnych pojęć, słowniczek, który ułatwi Wam zrozumienie kolejnego artykułu, tj. opisu stosu technologicznego, który się złoży na aplikację.

Artykuł: Tworzenie aplikacji webowej: Słownik do projektu – wprowadzenie + cz. I (Technologie)

Artykuł: Stos technologiczny & Dalszy plan działania

W czym będę pisała? Tego jeszcze sama nie wiem 😀 Poddałam tą kwestię pod głosowanie na grupie wsparcia. A React i Angular v4 idą łeb w łeb. Na głosy czekam już tylko do dzisiaj (wtorek), ok. 22:00. Wynik przedstawię w przyszłym tygodniu w kolejnym artykule.

Wynik: Angular v4 🙂

 

Lektura dodatkowa dla osób zainteresowanych projektem, ale zaczynających totalnie od zera:

Myślę, że niezłym wstępem może być zapoznanie się z artykułami z serii Kierunek: Web Developer. Jeśli w ogóle dopiero zaczynasz naukę programowania – polecam artykuł odnośnie tegorocznych wyników Stack Overflow Developer Survey, które analizowałam pod kątem wiedzy dla początkujących. Opisywałam już również część pojęć w ramach kategorii Słownik pojęć.

Jeśli zaczynasz od zera – zajrzyj również do wyzwania „Pierwsze kroki”. Znajdziesz tam materiały na start jeśli chodzi o HTML5, CSS oraz JavaScript. Będzie to niezła rozgrzewka przed tą serią J

Oczywiście polecam również kategorię „Od zera” oraz mój darmowy ebook „Programowanie na start!”.

Powodzenia!

 

Co sądzicie? Zainteresowani? Pytania? Pomysły? Dajcie znać w komentarzu.

Series NavigationTworzenie aplikacji webowej: Słownik do projektu – wprowadzenie + cz. I (Technologie) >>
 • Paweł Nowosielski

  Mysle, ze dobrym pomyslem jest publikowanie kodu na githubie, gdyz opisywania w szczegolach kazdej zmiany moze Cie zabic (motywacje). Widzialbym to tak, ze jesli w danej lekcji dodajesz 3 feature’y to komitujesz 3 zmiany do osobnej galezi i robisz PR (do siebie). Dzieki czemu mozna podlinkowac PR do lekcji, a jesli jakis kawalek jest niejasny / nieopisany, zawsze ludziska moga stworzyc issue z prosba o wyjasnienie… Czy to wpisuje sie w Twoja wizje?

  • Wpisuje, wpisuje 🙂 Githuba miałam już w planach, ale dzięki za pomysł z tym PR. To rzeczywiście może się świetnie sprawdzić 😉
   Wcześniej myślałam, by stworzyć branche obejmujące po x zmian. Zamykać co jakiś czas kod na kolejnych „poziomach” obejmujących po kilka czy kilkanaście commit’ów. Ale rzeczywiście PR obejmujący mniejszą część i to zamkniętej funkcjonalności mógłby być lepszym pomysłem 🙂 Muszę to jeszcze sobie ułożyć w głowie i rozplanować, ale pewnie się skuszę na to rozwiązanie 😉

 • Izabela Baczewska

  Jeśli chodzi o edytor kodu to w tym tygodniu za namową kolegów (mniej lub bardziej doświadczonych) front-endowców przerzuciłam się z super hiper (po zainstalowanych wtyczkach) Bracketsa na Visual Studio Code i…nie żałuję! 🙂 Polecam, jest darmowy i naprawdę „robi robotę”! 🙂

  • Przekonałaś mnie 😀
   O Visual Studio Code sporo już słyszałam. Fajnie mieć opinię osoby, która korzystała już z rozbudowanej wersji Bracketsa (którego traktuję jako konkurencyjny dla Atoma). A jeszcze w Resources dla Angulara 4 znajduję link do Visual Studio Code – to już jest przegłosowane 😉
   Swoją drogą ciekawe jak wypadnie w porównaniu do WebStorm IDE 😉