Na grupie wsparcia pojawił się ostatnio pewien post. Autor zaproponował wspólną pracę nad projektem dla osób, które dopiero zaczynają. Ot, taka praktyczna nauka.
Odzew był niesamowity! 😀 Przyznam szczerze, że sama nabrałam ochotę by zebrać taką grupę i poprowadzić kolejny projekt. I zrobiłabym to. Gdyby doba miała więcej niż 24 h…
Wiem, że w tej chwili nie jestem w stanie poprowadzić takiego projektu. Ale za to kolejny raz myślę o innym…
Otóż chcę rozpocząć serię artykułów w temacie tworzenia aplikacji webowej. Serię bardzo szczegółową, gdzie poprowadzę Was krok po kroku przez ten proces.
Czym się będzie różnić od artykułów, które powstały w ramach konkursu Daj się poznać? Tam bardziej raportowałam postępy projektu, cele, zadania, pisałam o tym, czego się uczę, itp. Tym razem chciałabym, by przybrało to formę tutoriali: zrób to, zrób tamto, itp. Dużo screen’ów, opisów, a nawet video. Tak, by dosłownie każdy mógł przejść od zera do swojej pierwszej aplikacji webowej.
Ale uwaga: Nie będzie to kurs/seria typu: od zera do developera – stwórz swoją pierwszą aplikację webową w 5 dni! Jeśli dopiero zaczynasz – czeka Cię sporo pracy. Ale tworzenie realnej aplikacji webowej może być niezłym sposobem motywacji. Przedstawię Ci ścieżkę, dostarczę narzędzi, dam Ci wędkę – co z nią zrobisz będzie zależało od Ciebie 🙂
Będzie to seria dla osób o różnym poziomie zaawansowania i wiedzy programistycznej. Zarówno dla początkujących, jak i tych, którzy już programują (może coś innego) i tylko z ciekawości chcieliby zbudować aplikację webową.
Postaram się dokładnie określać czego będzie dotyczył dany artykuł, tak by zaawansowane osoby mogły pominąć te mniej istotne dla nich tematy. Początkujących z kolei będę odsyłać do innych artykułów na moim blogu po więcej wiedzy.
Rozważam również dodanie zadań i ćwiczeń, które mogą być pomocne w dalszej pracy. Będę opisywać zastosowane algorytmy, rozwiązania, kod.
Ponieważ chcę by mogło na tym skorzystać jak najwięcej osób będę rozwijać tą aplikację na Windowsie (prywatnie wolę Ubuntu 😉 ) oraz skorzystam z darmowego edytora kodu – Visual Studio Code. Sama jeszcze z nim nie pracowałam, więc na pewno zwrócę uwagę jak krok po kroku go zainstalować oraz skonfigurować. (co niektórzy wiedzą, że korzystam z płatnego IDE – WebStorma – ale wiem, że na start byłby to dla Was zbędny wydatek).
Artykuł: Visual Studio Code – na start
Rozwijanie projektu w ten sposób zapewne trochę potrwa. Nie zakładam, że miesiąc, 3 miesiące czy pół roku. Wszystko wyjdzie w trakcie. Materiały mam zamiar wykorzystać później właśnie do poprowadzenia takiego projektu dla początkujących osób 🙂 Gdzie dodatkowo będziecie mogli liczyć na moją pomoc.
Prace nad projektem już rozpoczęłam, także do końca tygodnia spodziewajcie się pierwszego artykułu w temacie. Zależy mi, żeby kolejne artykuły pisać z pewnym wyprzedzeniem, tak by zachować stałość publikacji. Pierwszy artykuł będzie niejakim wprowadzeniem i będzie zawierał listę przydatnych pojęć, słowniczek, który ułatwi Wam zrozumienie kolejnego artykułu, tj. opisu stosu technologicznego, który się złoży na aplikację.
Artykuł: Tworzenie aplikacji webowej: Słownik do projektu – wprowadzenie + cz. I (Technologie)
Artykuł: Stos technologiczny & Dalszy plan działania
W czym będę pisała? Tego jeszcze sama nie wiem 😀 Poddałam tą kwestię pod głosowanie na grupie wsparcia. A React i Angular v4 idą łeb w łeb. Na głosy czekam już tylko do dzisiaj (wtorek), ok. 22:00. Wynik przedstawię w przyszłym tygodniu w kolejnym artykule.
Wynik: Angular v4 🙂
Lektura dodatkowa dla osób zainteresowanych projektem, ale zaczynających totalnie od zera:
Myślę, że niezłym wstępem może być zapoznanie się z artykułami z serii Kierunek: Web Developer. Jeśli w ogóle dopiero zaczynasz naukę programowania – polecam artykuł odnośnie tegorocznych wyników Stack Overflow Developer Survey, które analizowałam pod kątem wiedzy dla początkujących. Opisywałam już również część pojęć w ramach kategorii Słownik pojęć.
Jeśli zaczynasz od zera – zajrzyj również do wyzwania „Pierwsze kroki”. Znajdziesz tam materiały na start jeśli chodzi o HTML5, CSS oraz JavaScript. Będzie to niezła rozgrzewka przed tą serią J
Oczywiście polecam również kategorię „Od zera” oraz mój darmowy ebook „Programowanie na start!”.
Powodzenia!
Co sądzicie? Zainteresowani? Pytania? Pomysły? Dajcie znać w komentarzu.