Zależy od Was. I to dosłownie…
Zakładając blog chciałam pomagać. Po prostu dzielić się wiedzą.
Prowadziłam wtedy niewielką grupę wsparcia na Facebooku. Na ten czas nazywała się HTML, CSS, JS – od podstaw i liczyła kilkaset osób. Ale już wtedy pewne pytania powtarzały się w kółko.
Między innymi dlatego postanowiłam założyć NetteCode. By zebrać część odpowiedzi, które notorycznie powtarzałam.
Historię powstania bloga już opisywałam. A historia powstania grupy jeszcze się pojawi na blogu (podpowiem, że jutro 🙂 ).
W każdym razie dzieliłam się i dzielę się tak wiedzą.
Problem w tym, że przestaję nadążąć.
Tygodniowo dostaję od Was kilkanaście zapytań poprzez wiadomości na Fanpage (polecam ten sposób kontaktu!) czy też mój prywatny profil na Facebooku (nie polecam). Maile. Zaproszenia do wpisów gościnnych (aktualnie mam w kolejce trzy artykuły gościnne + jeden wysłałam z tydzień temu + jeden właśnie kończę). A ja naprawdę nie przyjmuję wszystkich zaproszeń do bycia gościem. Musiałabym chyba przestać publikować u siebie, by mieć czas na wszystkie inicjatywy, do których mnie zapraszacie (jednocześnie przepraszam wszystkich, którzy nadal czekają na mój czas).
Lubię pisać, lubię pomagać, lubię dzielić się wiedzą. Lubię robić research, sprawdzać coś, zbierać tą wiedzę i przekazywać w kolejnych wpisach. Lubię dostawać od Was wiadomości. Lubię na nie odpisywać. Lubię z Wami rozmawiać, na Fanpage’u, w grupach wsparcia, w komentarzach na blogu. Ja to po prostu uwielbiam!
Ale to wszystko zajmuje czas… Którego jako mama 1,5-rocznego dziecka, pracująca na pełen etat – wcale nie mam za dużo.
Dlatego potrzebuję wsparcia.
Ale zanim o tym – chciałabym Wam napisać, co mogłabym zrealizować w odpowiedzi na to wsparcie.
Video, Youtube
Którym kusicie mnie już od jakiegoś czasu.
Pierwszy swój film na Youtube opublikowałam w maju 2016 roku. Był to prosty tutorial dotyczący planowania tygodnia z Google Calendar (mój drugi blog dotyczy produktywności). Zajęło mi to od groma czasu. Nagrywałam krótkie filmiki, potem łączyłam je, narrację nagrałam oddzielnie.
Filmiki publikowane na kanale NetteCode (istnieje, ale głównie pod kątem filmików do wpisów = dwa) nie miały już narracji. Jeden to tylko pokaz z działania aplikacji, drugi ma napisy.
W tym roku jak wiecie (?) zaczęłam się przełamywać z formą video. Do tego stopnia, że dziś o 21:00 widzimy się na czwartym z kolei już Live’ie na fanpage’u NetteCode. Prowadziłam również dwa spotkania Live na grupie Programuj, dziewczyno! oraz ostatnio jeden w ramach kursu „Twój kurs online” by Ola Gościniak. Przy czym ostatni już z live coding i udostępnieniem pulpitu oraz prezentacji z OBS studio. Jak to wygląda przekonacie się już w styczniu, następny Live na Fanpage’u też będzie odbył się z jego wykorzystaniem.
Przekonałam się do formy video i chyba jestem gotowa na kolejny krok – wejście na Youtube.
Oczywiście nie zamierzam się przerzucać wyłącznie na video, ale nieraz byłyby dużo lepszą metodą na przekazywanie wiedzy. Na przykład seria z tworzenia aplikacji webowej, która aktualnie trwa na blogu. Gdyby obok wpisów były jeszcze filmiki?
Chodzi mi właśnie głównie o takie techniczne nagrania, live coding. Ale kto wie, może z czasem pomyślałabym jeszcze o vlogu 😉
Mentoring, konsultacje, korepetycje
Coś o co wiele razy mnie pytaliście albo podsuwaliście propozycję, bym uruchomiła takie konsultacje. Już kilka razy miałam ochotę się na to zgodzić. W końcu dojrzałam do tego, by je uruchomić.
Ogólnie zasady są jeszcze do dopracowania. Ale wyobrażam to sobie tak:
Byłyby trzy opcje czasowe: 15, 30, 45 minut. Wszystko odbywałoby się online z wykorzystaniem Skype’a, ew. innego narzędzia z możliwością udostępniania pulpitu (zakładam, że czasem byłoby to konieczne).
Konsultacje byłyby skierowane do osób, które:
- dopiero myślą o nauce programowania, nie wiedzą od czego zacząć i czy to w ogóle dla nich,
- stawiają swoje pierwsze kroki, potrzebują kogoś, kto wytyczy im ścieżkę nauki,
- programują, ale siedzą w innym obszarze, a myślą o przekwalifikowaniu w kierunku Front-end, JavaScript, Web Development.
Tematy: nauka programowania od zera, web development, tworzenie aplikacji webowych.
Języki, frameworki,narzędzia, z którymi mam doświadczenie.
Kwalifikacje przydatne w poszukiwaniu pierwszej pracy. Pomoc w analizie ofert pracy. Pomoc w tworzeniu CV, szukaniu pierwszej pracy.
Na tym chciałabym się skupić, ale będę również przyjmować pytania o pomoc w innych obszarach. Jeśli się na tym znam – pomogę.
Oczywiście na pewno będą tematy, w których mogę bardziej lub mniej pomóc. Myślę, że po zarezerwowaniu terminu prosiłabym o przesłanie tematu konsultacji, pytania. Dzięki temu mogłabym się do nich lepiej przygotować + przygotować dodatkowe materiały, informacje, które osoba konsultowana dostałaby po/na konsultacji. Jednocześnie, jeśli pojawi się obszar, w którym wiem, że nie mam wystarczającej wiedzy by pomóc – kontaktowałabym się z taką osobą wcześniej i przedstawiała sytuację.
Opcja mentoringu polegałaby na bardziej regularnych spotkaniach, z określonym celem, który ustalalibyśmy na początku. Tutaj na pewno nie będę w stanie przyjąć zbyt wielu osób naraz. Wolałabym się skupić na 2-3 osobach jednocześnie. Przynajmniej na początku.
Kursy online
Tak, tak, wiem, jest tego od groma. Jest również od groma stron, blogów, portali, dostępnej wiedzy. A ja i tak dostaję od groma wiadomości wszystkimi kanałami komunikacji…
Już 1,5 roku odkąd działam w Social Mediach, na blogu, w grupach w temacie nauki programowania, Front-endu, JavaScriptu, itd. Widzę pewne potrzeby, widzę pewne braki. Chciałabym je zapełnić.
Mentoring, korepetycje, konsultacje, dotychczasowe wsparcie – wszystko to jest rzecz dość indywidualna. Uruchamiając kursy online byłabym w stanie udzielić pomocy większej ilości osób jednocześnie.
Kursy online dotyczyłyby ścieżki web developerskiej. Zaczynając od podstaw – HTML5, CSS3, JavaScript, TypeScript, Angular, itd. Dodając narzędzia, np. Git. Także tematyki typu: kierunek Front-end, nauka programowania od zera, rozmowa kwalifikacyjna, podstawy programowania, algorytmy.
Projekt zespołowy
To już odrobinę dalszy pomysł. Gdy przygotuje kursy online, materiały do pracy – chciałabym założyć pierwszą, bardzo praktyczną grupę nauki programowania poprzez projekt zespołowy.
Docelowo działałoby kilka takich grup o różnym poziomie zaawansowania. Każda z nich realizowałaby pewien projekt – aplikację webową (np. proste To do app). Ale bardziej niż o samą aplikację będzie chodziło o wiedzę z zakresu pracy w realnym projekcie. Narzędzia, techniki, informacje. Ot, szansa na spróbowanie swoich sił.
Tu projekt wymaga już mega dopracowania – na razie muszę mieć podstawy do jego rozpoczęcia. Materiały, które będę mogła przekazać uczestnikom.
Projekty własne
A pomysłow jak wiecie mam niemało 🙂
Ten blog, video, mentoring, konsultacje, kursy. Aplikacje: Social Media Planner, Meals Planner.
W zasadzie pomysłów przybywa wykładniczo. Zwłaszcza odkąd założyłam bloga 😉
To co mnie ogranicza to tylko czas 🙂
I ten czas chciałabym sobie kupić.
Dlatego dokładnie wczoraj ruszył mój profil na…
Patronite
Czym jest Patronite?
Część z Was być może już o nim słyszała.
Patronite to coś a’la mecenat. Łączy autorów (twórców) z osobami, które chcą ich wspierać finansowo (Patronami).
Wpłacić czy nie wpłacić?
Jeśli masz wątpliwości, dopiero mnie poznałeś i nie wiesz, czy możesz zaufać – nie wpłacaj kasy. Obserwuj, zobacz co robię, zobacz jak działam.
Chciałabym, żeby osoby, które mnie wesprą były pewne swojej decyzji. Robiły to, bo chcą mi pokazać, że podoba im się to, co robię. To główna idea Patronite – wsparcie osób, których działania doceniamy.
Jeśli czujesz, że kiedykolwiek czymkolwiek Ci pomogłam – będę wdzięczna za każde wsparcie.
Nie mówię o dużych pieniądzach. Czy jesteś gotowy postawić mi jedną kawę? (kocham kawę <3) A może jedną kawę miesięcznie? Albo ze dwie?
Patronite to również dla mnie jedna wielka niespodzianka. Z jednej strony dostaję od Was sporo pozytywnego feedback’u. Jak ten feedback przełoży się na wsparcie? Tego nie wie nikt 🙂
Co jeśli się nie uda?
Będę dalej robić swoje 🙂 Po prostu nie w takim tempie, w jakim bym chciała. Muszę sobie kupić czas albo zwolnić. Narzuciłam sobie zbyt duże tempo. Szukam sposobu, by je utrzymać. Może Patronite jest rozwiązaniem?
Co jeśli się uda?
Dużo zależy od skali sukcesu. Ale „wygeneruje” (piękne słowo) kolejny czas.
Wiem, że jestem w stanie to zrobić, ale muszę zainwestować. A ja już inwestuję – nie tylko czas.
Oddelegowanie obowiązków, zatrudnienie osób, które przejmą część działań. Naprawdę nie muszę robić wszystkiego sama 😉 Tj. tymczasem muszę 😛
Na pewno nie zrezygnuje z programowania, z pracy jako programistka. Jedyną opcją może być stworzenie własnej aplikacji i założenie start-up’u. Nie zrezygnuje z programowania dla nauczania o programowaniu. Ale nauczanie też jest moją pasją. Dlatego będę się starała balansować pomiędzy tymi dwoma obszarami 😉
To nie był plan. Kiedy zakładałam pierwszy blog, nie myślałam o tym, że będę chciała na nim zarabiać. Nie myślałam o tym, kiedy startowałam z grupą wsparcia, ani z blogiem NetteCode. I nie o zarabianie tutaj chodzi, lecz o wygenerowanie czasu na cele, które Wam opisałam 😉
Postępy będę raportowała na blogu. W każdej chwili możesz wycofać się ze wsparcia, jeśli uznasz, że słabo wywiązuje się z zobowiązań (od czasu do czasu spytam Was również o opinie w tym temacie). Jeśli się wycofasz – oczywiście będę zainteresowana powodem (o ile będzie dotyczył mojej pracy, a nie np. zmiany Twoich zainteresowań – zdaję sobie sprawę, że tak również może być 😉 ).
Na Patronite dość szczegółowo rozpisałam jakie mam cele i co uruchomię przy jakim wsparciu. Np. na chwilę obecną celuję w formę video. Ale już po ostatnim Live’ie prowadzonym przez OBS wiem, że muszę zainwestować w sprzęt. Chciałabym to nawet zrobić przed kolejnym, styczniowym Live’m. Mikrofon, kamera – to minimum. Myślę też nad lampą pierścieniową (w kwestii oświetlenia). Wszystko to przyda mi się również przy celu kursy online).
Oczywiście idealnie byłoby zatrudnić kogoś do montowania filmików, ale myślę, że na starcie zajmę się tym sama. A może z czasem… i wsparciem.
Żeby nie było, z wsparciem czy bez – nadal robię swoje 🙂
Po prostu z Twoim wsparciem poszłoby mi szybciej, łatwiej. Ale czy życie jest proste?
Jednocześnie, niezależnie od wsparcia chciałabym Cię zapytać o przedstawione plany. Odpowiesz na kilka pytań? Wszystkie pytania są opcjonalne – możesz pominąć te, na które ewentualnie nie masz ochoty odpowiadać.
Za każde wsparcie – z całego serca dziękuję! <3
Post scriptum:
I przypominam jeszcze o ankiecie dotyczącej tego roku na NetteCode. Będzie miała duży wpływ na to, co pojawi się w przeciągu roku następnego 😉