Często spotykam się z twierdzeniem: „Ale masz fajnie, że potrafisz programować. Też bym chciał/chciała!”.
Ostatnio bardzo popularne jest podejście „I Ty możesz programować!”, więc niektóre z takich osób przechodzą od chęci do czynu i biorą się za naukę programowania. Wyznaczają plan… i na planowaniu się kończy…
Niektórzy nie wyznaczają planu. Po prostu zaczynają się uczyć, popełniając przy tym kilka błędów (o których jeszcze napiszę). Zniechęceni wcześniej czy później odpuszczają.
Znam wiele osób, które „chcą” się nauczyć programować. Tylko te „chcę” pozostaje w sferze wyobraźni i pragnień. Nic z tym nie robią. Nie zaczynają.
Najtrudniej jest właśnie zacząć…
Wpadłam na pomysł, by właśnie ten początek ułatwić. Podać pewien przepis, plan, od którego możecie zacząć. Po jakimś czasie stanie się to dla Was prostsze i sami będziecie już wiedzieć jak pokierować dalej swoją nauką 😉 + oczywiście możecie dalej realizować to wyzwanie.
Wyzwanie jest skierowane dla osób, które myślą o pracy w Web’ie (Front-end, Back-end, Full Stack, itp.). Dotyka bardziej kodowania/programowania niż kwestii UI, UIX czy Web Design.
Niestety jeśli myślisz o innych kierunkach (C/C++, Java, itd.) to nie to wyzwanie. Podstaw programowania lepiej nauczy Cię Python czy Pascal.
Sama przez lata programowałam w C/C++. W Javie pisałam swoje prace dyplomowe. A jednak wybrałam Web. Choć jeszcze kilka lat temu nie pomyślałabym, że pójdę w tym kierunku 😉
Nazwałam wyzwanie: „Naucz się programować”
Niektórzy mogą mieć pretensje, że używam tego słowa, gdy pierwsze zadania będą bardziej związane z kodowaniem stron czy używaniem narzędzi. Z czasem zamierzam jednak wprowadzać coraz większą trudność, jeśli chodzi o zadania. Aktualnie nie określam daty końcowej tego wyzwania. A umiejętności, które zdobędziecie przydatne są nie tylko koderom, a właśnie programistom.
A o co chodzi z „najtrudniejszy pierwszy krok”?
Ponieważ wyzwanie będzie się składać z takich pierwszych kroków. Uważam, że to często najtrudniejszy spośród kroków.
Przykład: chcesz uzyskać pomoc dotyczącą swojego kodu. Wiesz ile osób przekleja swój kod po prostu na forum, w poście na Facebooku, itd.? Wiesz jak ciężko to odczytać? Przyznam szczerze, że jak widzę coś takiego mam ochotę scroll’ować stronę dalej. Po stokroć lepiej byłoby wykorzystać jedno z dostępnych narzędzi, jak , , itd. Takich narzędzi jest całkiem sporo! Dlaczego z nich nie korzystasz? Bo ich nie znasz. Bo nie chce się sprawdzić jak to działa i jak mogłoby Ci pomóc! I ułatwić życie tym, od których oczekujesz pomocy 😉
Zasady
Możesz dołączyć w każdej chwili i wykonywać zadania w dowolnej kolejności, nawet wybiórczo. Ja zadania będę ogłaszać co jakiś czas.
Zadania wyzwania będą pojawiać się w formie wpisów na blogu. Znajdziecie tam wymagania końcowe, pomocne informacje, linki, dokumentacje, itd. Znajdą się również informacje czy jakieś poprzednie zadania będą pomocne lub wymagane w wykonaniu tego. Np. nie wiem czy jest sens wykonywać zadanie z jQuery, jeśli nie ogarniasz kompletnie JavaScriptu. Możesz zacząć od dowolnego zadania, ale jeśli brakuje Ci wiedzy – lepiej cofnąć się do wcześniejszych zadań.
Jednocześnie wpis z zadaniem będę ogłaszać również w grupie wsparcia, w której możecie szukać pomocy (tak jak w komentarzach do wpisu na blogu 😉 ).
Rozwiązania zadań poproszę tutaj lub pod postem z zadaniem na grupie wsparcia (link zostanie podany). Nie wystarczy powiedzieć: „Zrobione!”. Będę chciała zobaczyć wynik. Ale przekonasz się, że nie będą to trudne i skomplikowane zadania. Przynajmniej na początku.
Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce i ewentualne zmiany będą pojawiać się na bieżąco.
W zadaniach tych nie chodzi o to, że poprowadzę Cię za rączkę z nauką. Chodzi o ułatwienie pierwszego kroku. Nie będzie to kurs konkretnego języka, biblioteki czy technologii. Bardziej informacje jak zacząć, na co zwrócić uwagę. Kop motywacyjny by nie odkładać startu na później 😉
No to jak? Podejmiesz się wyzwania? Jeśli tak – daj znać. W dowolny sposób (komentarz, Fanpage, grupa wsparcia, prywatna wiadomość – ale poprzez Fanpage, a nie moje prywatne konto)
Czego się nauczysz w ramach wyzwania (w dłuższym okresie czasu):
- tworzenie prostej strony w oparciu o HTML5 i CSS, Bootstrapa,
- tworzenie tarczy zegara analogowego z wykorzystaniem Canvas API, animacja wskazówek zegara,
- podstawy Git’a
- kodowanie PSD do HTML
- tworzenie prostej gry opartej z wykorzystaniem, np. Canvas API (to raczej nie w przeciągu pierwszych miesięcy),
- tworzenie motywu na WordPress z wykorzystaniem Bootstrapa (to raczej też 😛 )
A już teraz zapraszam do pierwszego zadania na rozgrzewkę 😉