Dziś chciałabym podsumować, co mam w końcu dla Was w tych dwóch tematach.

Ale zanim o tym, mały wstęp 😀

Wiecie, kiedyś byłam perfekcjonistką. Dopracowywałam swoje projekty do perfekcji zanim je puściłam. Tj. większość z nich nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Zakładając pierwszy blog szykowałam się do tego trzy lata.. no dobra, bardziej odkładałam to w czasie, chowając wpisy do szuflady niż przygotowywałam cokolwiek.

W pewnym momencie po prostu postanowiłam: za tydzień startuje z blogiem. Kupiłam hosting, domenę, podpięłam wszystko, zainstalowałam WordPress. Nie założyłam Fanpage’a, co było dużym błędem (niejednym). Ale ruszyłam. I wszystko uległo zmianie.

Czy byłoby lepiej, gdybym szykowała go kolejne miesiące? Nie wiem.

NetteCode był bardziej dopracowany na starcie. Wypuściłam darmowy ebook, miałam newsletter, atrakcje zaplanowane na pierwsze dwa tygodnie, dużo publikacji.

Nie ruszył z kopyta równie mocno jak Nettelog.

Choć teraz dawno pozostawił go w tyle pod wieloma względami.

 

W zeszłym roku nauczyłam się jednego:

Gotów! Pal! Cel!

Nie, nie pomyliłam kolejności.

„Przygotuj się najlepiej, jak umiesz, w tak krótkim czasie, jak to tylko możliwe; zacznij działać; koryguj działanie w jego trakcie”.

~ T. Harv Eker

I tego się trzymam.

 

Startując z pomysłem niekiedy go nie doceniam. Tak właśnie stało się, kiedy postanowiłam wprowadzić Live’y na Fanpage’u NetteCode. Wystartowałam z pomysłem nie wiedząc do końca w co się pakuje.

Efektem jest m.in. to, że już kompletnie przestałam się wyrabiać. I każdego kolejnego dnia walczę po prostu o to, by zrobić jak najwięcej.

No, ale coś tam zdziałałam i chciałabym Wam dzisiaj przedstawić efekty oraz dalszy rozkład jazdy.

 

NetteCode Live!

Niektórzy z Was mogli już zauważyć, że w menu bloga pojawiła się nowa pozycja: NetteCode Live. W końcu! Podsumowałam tam wszystkie założenia projektu. Projektu, z którym wystartowałam zanim do końca zdążyłam go przemyśleć. A projektu, z którym pewnie bym nie wystartowała, gdybym nie zrobiła tego na „hurra!”.

O co chodzi?

Opowiadałam już częściowo na ten temat w ramach pierwszego Live’a, który poprowadziłam na Fanpage’u NetteCode:

W skrócie: raz na dwa tygodnie poprowadzę Live na wybrany przez Was temat. Wszystkie ankiety, pomysły, linki powiadomienia znajdziecie na stronie mu poświęconej.  Udostępniłam tam również możliwość komentowania strony. Uwagi co do projektu zbieram również w ankiecie.

Live był dość spontanicznym pomysłem, który ogłosiłam w lipcowym wpisie (Zapiski programistki #2). Ale uległ stuprocentowej przemianie.

Skąd w ogóle ten pomysł?

Dostaję baaaardzo wiele pytań w temacie nauki programowania. Piszę na ten temat, odsyłam do wpisów. Odpowiadam na komentarze, maile, wiadomości na Facebooku (choć nieraz z dużym opóźnieniem). Ale czasem brakuje mi właśnie możliwości pogadania na ten temat, nie tylko pisania. Live wydaje się dość fajną formą. Sprawdzimy 😉

 

Tworzymy aplikację webową: krok po kroku 

Ruszając z tutorialem w temacie tworzenia aplikacji webowych wiedziałam, że będzie ciężko. Wiedziałam, że samo pisanie artykułów, tworzenie contentu zajmie dużo czasu. Potem pojawił się pomysł powołania grupy wsparcia dla osób, które będą realizować tutorial.

W sumie też chyba nie spodziewałam się aż takiego zainteresowania tematem. A tu choćby w ankiecie o stosie technologicznym dla aplikacji (znajdziecie ją na końcu tego wpisu), w której pytałam Was o znajomość języków, technologii  i frameworków, z których skorzystamy, wzięło udział 46 osób! (nawiasem, całkiem mocna grupa 😉 ).

Sam tutorial jest dla mnie bardzo czasochłonny. Niestety projekt zbiegł się w czasie z projektem NetteCode Live. W efekcie – czasu mam naprawdę niewiele w stosunku do tego, co muszę zrobić… Stąd już zaczynają się opóźnienia.

Grupa miała powstać już przeszło tydzień temu. Tymczasem nadal jej nie ma… Cofnij! Właściwie to jest:

https://www.facebook.com/groups/tworzymyaplikacjewebowa

Grupa powstała. Jednak jej prawdziwy start przewiduję dopiero na przyszły tydzień. Prawdopodobnie przyszły piątek, 18.08.

Można już do niej dołączać. Wszystkie zgłoszenia przyjmę dopiero w dniu startu grupy. Będą czekały na Was materiały, zadania, inspiracje, pomoc.

Mam nadzieję, że będzie to grupa, w której każdy z uczestników będzie zarówno osobą pytającą jak i udzielająca wsparcia w ramach możliwości. Sama będę się pojawiać zapewne późnym wieczorem. Praca + dziecko nie dają mi innych możliwości.

Zobaczymy jak to się wszystko rozwinie.

A jeśli jakimś cudem nie wiesz o czym piszę – zapraszam do wpisu w tym temacie.

 

To tyle w temacie newsów. Tego wpisu jak zwykle miało nie być. Miał być konkret. Wpis w temacie materiałów do nauki JavaScript już czeka. Jednak paczka materiałów do nauki JS dzień przed długim weekendem? Nie, uznałam, że nie zrobię Wam tego. Wybaczcie! Życzę Wam wypoczynku jak najbardziej offline! A wspomniany wpis ukaże się w środę.

Sama właśnie uciekam brać się za bardziej konkretne artykuły w ramach tutorialu oraz dalszą naukę Angular v4.

Udanego weekendu!

 

P.S. Temat najbliższego Live’a również wybrany. Tworzenie aplikacji webowych: od zera do pomysłu. Nadal trwa jednak głosowanie nad terminem 😀 Dam znać jutro 😉