Kolejna paczka materiałów na Wasze życzenie 😉
Artykuł pisany na podstawie doświadczeń własnych oraz opinii innych. Prowadząc grupę wsparcia w zakresie nauki programowania + udzielając się na grupach z osobami początkującymi mam pewien pakiet doświadczeń, który przekuwam m.in. w ten wpis.
Materiały po polsku są oznaczone *. Domyślnie materiały są po angielsku. Angielski to język, który jest niezbędny w przypadku programowania, nawet jeśli możesz zacząć bez niego.
Swoją drogą w temacie JavaScript już trochę pisałam na blogu. A będzie jeszcze więcej – ponieważ ostatnio mocno skupiam się na specjalizowaniu w JavaScript.
Update 11.2020: Jeśli interesuje Cię kierunek Front-end, polecam się ze świeżo wydanym ebookiem w tym temacie! Więcej informacji znajdziesz klikając w poniższy obrazek 🙂
JavaScript na start
Co na dzień dobry?
Learn JavaScript na CodeCademy (EN)
Wiesz już, że uważam CodeCademy za świetne miejsce na start nauki. Ja akurat swojego czasu nie skusiłam się na PRO (mam odczucia, że więcej wtedy było dostępne FREE), ale jeśli chcesz poczytać czy warto – Joanna na swoim blogu pisała na ten temat.
Aa! Kurs, który polecam oczywiście jest dostępny w wersji podstawowej za darmo.
Jeśli ktoś lubi formę jaką oferuje Free Code Camp – polecam Basic JavaScript (EN).
Prywatnie sama od miesięcy mam ochotę ich przetestować – zwłaszcza, że po pierwszych wprowadzających tematach mają również coś ciekawego dla średniozaawansowanych osób.
Świetnym źródłem wiedzy, które zawsze będę polecać jest Mozilla Developer Network (MDN). Tu także wychodzą naprzeciw oczekiwań i znajdziesz na ich stronie kurs Learn Web Development : JavaScript (EN).
Jeśli chodzi o kursy video polecę JavaScript Fundamentals (EN) by LearnCode.academy na Youtube. Kanał oczywiście również polecam.
Prywatnie bardzo ufam jakości kursów na edx.org. A jeśli na dodatek trafiam na kurs prowadzony przez Michel Buffa – polecam w ciemno! JavaScript Introduction od W3C na edx.org. Miałam przyjemność sama kończyć jeden z jego kursów.
Na pewno wcześniej czy później natkniesz się na problemy w zrozumieniu this – zapraszam więc do artykułu Gentle explanation of 'this’ keyword in JavaScript.
Jakie książki do nauki JavaScriptu?
Szczerze mówiąc sama nie uczyłam się z książek, a właśnie z dokumentacji, materiałów dostępnych online. Za to z obserwacji mogę polecić trzy pozycje, które wiodą prym w opinii osób zaczynających z tym językiem:
- „JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego”, Jon Duckett
- Książki z serii „You don’t know JS”, Kyle Simpson
- „JavaScript i jQuery. Nieoficjalny podręcznik”, David Sawyer McFarland
W przypadku Kyle’a Simpson’a możesz pobrać jego darmowy ebook w temacie JavaScript and HTML5 Now. Fajna, krótka (18 stron) historia JavaScriptu i HTML5. Tu już mogę polecić z własnych doświadczeń, czytałam ją sama.
Część pierwsze serii jest dostępna w formie ebooka za darmo. Niestety jej polskie tłumaczenie już nie.
Cała seria „You don’t know JS” jest opublikowana online i dostępna za free. Oczywiście po angielsku.
No dobrze, mam już podstawy – co dalej?
Zapraszam do wpisu „Ożyw swoją stronę z JavaScript”. Znajdziecie tam proste zadanie do realizacji, typowo dla osób początkujących. Ale jeśli znasz JavaScript – śmiało możesz również spróbować je rozwiązać.
Może podejmij wyzwanie JavaScript30? 30 dni, 30 projektów. Żadnych frameworków, żadnych bibliotek, żadnych boilerplate’ów. Sam HTML, CSS i JavaScript. Wrzuć rozwiązania na Codepen albo Github’a – może stanowić fajny zaczątek do własnego portfolio.
Wyzwanie oczywiście za free. Jedno „ale” – warto wcześniej zapoznać się z ES6 (niedługo na blogu znajdą się również materiały do jego nauki).
Chcesz poćwiczyć?
Może spróbuj jednej z gier programistycznych?
Ewentualnie skorzystaj ze strony W3Resource. Oferuje całkiem sporą bazę ćwiczeń z rozwiązaniami (m.in. z JavaScript).
Inne ciekawe wyzwania matematyczno-informatyczne znajdziesz na stronie Project Euler.
Jakiego typu są to zadania?
Na pewno wpłyną dobrze na umiejętność logicznego myślenia. A jest to bardzo przydatna umiejętność w programowaniu.
Więcej…
To są podstawy. Jeśli już je opanujesz – warto pójść o krok dalej i zainteresować się m.in. tematami:
- ECMAScript
- Jakości kodu Javascriptowego (JavaScript Style Guide, Coding Style, Code Conventions)
- Frameworków JavaScriptowych
- Wzorców projektowych
Podkreślam, kiedy masz już podstawy czystego JavaScriptu! Im lepiej go opanujesz – tym lepiej dla Ciebie. No dobra, po ECMAScript możesz sięgnąć wcześniej, ale frameworki naprawdę zostaw na później.
O frameworkach, ES i wzorcach już pisałam w artykule „Kierunek: Web Developer: Front-end – cz. II”.
Są pewne zasady, których warto się trzymać, by tworzyć dobrej jakości kod. Zasady te zawierają code conventions, coding style czy style guides. Celowo nie tłumaczę tych pojęć – łatwiej znajdziesz materiały na ich temat szukając w oryginale.
A gdzie szukać? Polecę na start pare takich miejsc:
- Code Conventions for the JavaScript Programming Language by Crockford
- Coding Style by MDN
- Google JavaScript Style Guide
- Airbnb JavaScript Style Guide (!)
Są również narzędzia służące temu celowi. Niedługo poświęcę artykuł jednemu z nich. Bo tak, będzie podpięty pod nasz projekt. Może nawet więcej niż jeden (JSHint, ESLint, TSLint).
* W temacie pisania poprawnego kodu całkiem ciekawie wygląda również JavaScript Garden (i jest nawet po polsku!).
No i zdecydowanie mogę polecić kurs „JavaScript: Best Practices” na Code School. Sama miałam okazję go przetestować w ramach Free Weekendu (akcji, którą Code School ogłasza co jakiś czas, udostępniając wszystkie swoje kursy za darmo, ale na jeden weekend 😉 ).
Z czego warto skorzystać? Czego się warto uczyć? Może pewną odpowiedzią będzie dla Ciebie strona The State of JavaScript. Lada moment mają pojawić się wyniki najnowszej ankiety (2017) – na pewno będę dawać znać na Fanpage’u. Wyniki poprzedniej znajdziesz tutaj.
A skoro już o ankietach mowa – jedną z nich już omawiałam na blogu – Zaczynasz naukę programowania? Na co warto zwrócić uwagę w Stack Overflow Developer Survey Results 2017?
No i na sam koniec, świetne źródło materiałów w temacie zarówno nauki jak i specjalizacji JavaScript. Zapewnia mnie, że po tym artykule materiałów będziecie mieli na długo.
Warto również zajrzeć na stronę JavaScript The Right Way. Kolejne bogate źródło materiałów w temacie JS. Zajrzyj koniecznie!
A jeśli braknie Ci miejsc do nauki JavaScriptu, jeszcze więcej polecanych przeze mnie platform do nauki znajdziesz TUTAJ.
To tyle na dzisiaj! Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie.
Powodzenia z nauką!
P.S. I oczywiście jeśli uważasz, że coś jeszcze powinno znaleźć się na tej liście – śmiało dawaj znać!
Kolejne miejsca i materiały polecane przez Czytelników bloga
- Książka „Head First: JavaScript Programming”
- Strona: Exploring JS
- Strona: JavaScript Info (The modern JavaScript Tutorial)
- Kanał Youtube: Fun Fun Function