Ten artykuł jest częścią serii Tworzenie aplikacji webowej: Krok po kroku (4 / 19)

Nie przejdziemy dalej jeśli nie zapoznasz się z tym narzędziem. W zasadzie niezbędnym w pracy programisty.

Ponieważ w naszym wyzwaniu bazujemy na Windowsie, omówię Command Line Windowsowy. Zasady działania są takie same, ale komendy mogą się różnić w zależności od systemu operacyjnego.

 

Więc po pierwsze: czym jest ten cały command line?

Podobno obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, a więc command line (a po polsku wiersz poleceń) to okno przedstawione poniżej:

Wyszukasz je wprowadzając w wyszukiwarkę Windowsową jego nazwę bądź skrót: „cmd”.

Command Line w Ubuntu szukaj pod „Terminal”.

Ostrzegam, że na starcie może wyglądać np. tak:

Jak to zmienić?

Polecam rozmiar 7 x 12, ale wybór zależy od Ciebie 😉

 

Do czego służy Command line?

Najprościej mówiąc – do komunikacji z komputerem.

Owszem, mamy GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika, który w zasadzie dostarcza większość funkcjonalności. Dlatego większość osób może nigdy nie sięgać do command line’a. Jednak są przypadki, gdy potrzebujesz skomunikować się z komputerem bardziej bezpośrednio.

Co robisz kiedy chcesz podejrzeć pliki w komputerze? Wchodzisz w wybrany folder, prawda? To samo możesz zrobić z wykorzystaniem Command Line:

Polecenie, które do tego służy to:

cd <nazwa_folderu>

Chcesz podejrzeć pliki? Polecenie:

dir

Tak mniej więcej wygląda praca z Command Line. 

Po co, skoro mamy Windows?

Otóż Windows nie pozwala na wszystko. W każdym systemie jako programista będziesz potrzebować możliwości jakie daje Command Line. I jest to wygodne – przekonasz się.

Nauka Command Line nie jest naprawdę trudna. A tworząc naszą aplikację będziemy z niego korzystać nieraz. Warto wspomnieć, że IDE  czy edytory kodu posiadają wbudowane Terminale 😉

Lada moment pojawią się artykuły w temacie Node JS, npm oraz TypeScript’a. Nie poradzisz sobie z kolejnymi zadaniami, jeśli nie opanujesz terminala. A jego nauka naprawdę nie jest trudna. Musisz tak naprawdę obyć się z komendami (poleceniami). Zrozumieć. Nie musisz się ich uczyć na pamięć 😉 To przyjdzie samo z czasem.

 

Więc z czego się uczyć?

Teraz tak: mniej istotne jest w oparciu o jaki system się uczysz, czyich komend. Najczęściej tutoriale, kursy bazują jednak na systemie Linux. Możesz spokojnie na nich bazować, a potem po prostu sięgnąć po odpowiedniki komend na Windowsa.

Jeśli będziesz przechodzić tutorial bazujący na komendach Linuxowych – warto sięgnąć po Git Bash for Windows. Jest to narzędzie, które umożliwia korzystanie z komend Linuxowych na Windowsie.I po prostu dostarcza funkcjonalność Command Line’a – także możesz z niego śmiało korzystać nie tylko do nauki.

 

Fajny tutorial video (Youtube) bazujący na Windows Command Line (EN).

Learn the Command Line na CodeCademy (bazuje na komendach Linux’owych).

Command Line Crash Course – będący dodatkiem do Learn Python The hard Way (dostęp online tutaj).

Tutorial na Django Girls: Introduction to the command-line interface.

Trochę bardziej zaawansowany kurs, ale obejmujący też sporo podstaw oraz przydatnych informacji na start znajdziecie na Udemy: „Command Line Essentials: Git Bash for Windows” Git Bash to również taki terminal. Różni się nieco od systemowego terminalu.

No i pozycja „Learn Enough Command Line to Be Dangerous” autorstwa Michael’a Hartl’a wydaje się naprawdę ciekawą opcją na start!

 

Zanim zaczniesz się jednak rozpędzać dalej – wiedz, że przydatne materiały znajdziesz nie tylko na zewnątrz. Sam Command Line dostarcza przydatną dokumentację. Wystarczy wpisać help.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wybranej funkcji? Użyj polecenia:

help <polecenie>, np.

help mkdir

Każde polecenie polecenie może iść ze swoimi argumentami oraz opcjami. Dla przykładu del:

Jak coś dokumentację znajdziesz również online – TUTAJ.

 

Teraz tak: nie mówię, że nauczenie się korzystania z Command Line jest proste. Ale podstawy, które pozwolą nam na dalszą pracę – są.

Więc bez wymówek siadaj do jednego z dostarczonych materiałów. Obądź się trochę z Command Line. Naucz się do czego możesz go używać. Za chwilę dowiesz się więcej, zaczniemy z niego regularnie korzystać. Jak coś – będę tłumaczyć co robimy i dlaczego tak to działa. Ale zacznij.

Powodzenia!

 

I pare wskazówek na koniec:

W terminalu systemu Windows nie da się wykonać operacji wklejenia poprzez Ctrl + V. Ale uda Ci się to zrobić wybierając prawy przycisk myszy i wklej:

Ciekawostka: na Ubuntu wystarczy zaznaczyć tekst, otworzyć terminal i wybrać środkowy przycisk myszki, by wkleić zaznaczenie do Terminalu. Wygodne 😉

 

Czy zaprezentowane materiały są dla Ciebie wystarczające? Czy jednak potrzebujesz tutorialu krok po kroku? Mogę coś takiego przygotować.

Nie udało mi się znaleźć wartych polecenia materiałów po polsku. Jeśli takowe znasz – będę wdzięczna za informację i z chęcią dodam do artykułu 😉

 

Niedługo powstanie grupa wsparcia dla osób, biorących udział w wyzwaniu.

Series Navigation<< Stos technologiczny & Dalszy plan działaniaDuża paczka materiałów do nauki HTML5 & CSS >>
 • migellal

  W winnows 10 wystarczy PPM, jeśli mamy jakiś tekst w schowku i się wkleja 😉 Dobrze o tym wiedzieć wklejając hasła, które nie pokazują swojej długości podczas wpisywania.

  • Poważnie? O kurcze. Duży plus 🙂
   Ja niestety nadal nie skusiłam się na Win10. Ale fajnie, że wprowadzają takie udogodnienia 😉

   • Jak już jesteśmy przy W10 to MS pokusił(o) się o Ubuntu – Bash on Ubuntu / Windows Subsystem for Linux 😉

   • Konrad Inglot

    Nie tylko W10, działa to od dobrych kilkunastu lat. Trzeba tylko wejść we Właściwości i zaznaczyć „Tryb szybkiej edycji”, w zakładce Opcje.

    • Właśnie przetestowałam i zdałam sobie sprawę, że nie o to mi chodziło 😉 Ale też rozwiązuje sprawę, więc dzięki!
     W Ubuntu jest jeden krok mniej: nie musisz kopiować. Zaznaczasz myszką tekst, klikasz prawym przyciskiem myszki (?) w terminalu i gotowe 🙂 Szybkie i wygodne 😉
     Kto wie, może jakiś tool też oferuje taką opcję, tylko po prostu o tym nie wiem 😉

 • Szkoda, że nie ma informacji dlaczego bez korzystania z terminala się nie obędzie i cała przyszłość młodego programisty jest wstrzymana do póki się go nie nauczy. Tak ogólnie w kilka punktach chociaż.

  • Czy ja wiem czy wstrzymana? Przerabiając dowolny kurs często zaczynasz od Command Line’a. Chodzi mi o te kursy dla początkujących. Później już oczywiście CL jest po prostu używany bez tłumaczenia.
   Jeden z pierwszych tematów, które miałam poruszane na studiach – CL i uruchamianie kodu aplikacji z linii komend.
   O dziwo, kiedy zaczęłam się teraz rozglądać za kursami w temacie CL – nie było łatwo. Po prostu jest to część innych kursów wprowadzających.
   Uczysz się nowych technologii? Często potrzebujesz tam CL’a.
   No i tak jak napisałam – podstawy CL naprawdę nie są ciężkie 😉 Więc nie przesadzałabym, że aż tak wstrzymuje „przyszłość programisty”. Ale na pewno warto poznać to narzędzie już na starcie 🙂

   W naszym przypadku za chwilę sięgniemy do Node JS. O ile możemy go zainstalować bez użycia CL, o tyle z użyciem npm instalujemy potrzebne „narzędzia” właśnie z linii komend. Pierwsze kroki w TypeScript’cie, kursy, które polecę wymagają znajomości CL. Git? Owszem można dużo zrobić z wykorzystaniem interfejsu graficznego, ale czasami naprawdę CL jest wygodniejszy. No i moim zdaniem w ogóle pewne rzeczy wygodniej i szybciej robić z CL.

   Kiedy zaczynam dzień pracy odpalam trzy rzeczy: Google Chrome, IDE oraz Command Line / Terminal 😉

   A jeśli moje argumenty to za mało, znalazłam jeszcze coś takiego: https://www.quora.com/Should-I-care-to-learn-command-line-and-shell-scripting-when-I-start-to-learn-programming 😀

   • zakius

    odpalanie osobnego terminala jak masz IDE zwykle nie jest konieczne, chyba że siedzisz na windowsie z netbeansem (bo cygwin to jednak przesada), wtedy znacznie lepiej używać conemu

    • Konieczne nie. Ale przyznam, że przez długi czas miałam taki nawyk (czasem nadal mam 😉 ). Ale masz rację, można spokojnie korzystać z tego dostarczanego przez IDE 🙂

     • zakius

      do samego wklepywania komend cli wystarcza, ale jak raz zachciało mi się odpalić w tym mc to bolało
      dlatego jednak musi być windows, bez conemu cierpię

 • Od siebie polecę program Cmder. To taka konsola na sterydach. Ma polecenia z linuxa, co jest niewątpliwym plusem. Dodatkowo, można otwierać wiele kart różnych powłok(cmd, cmder, PowerShell, bash itp.). No i ma wbudowaną obsługę gita 😉

  • de

   Cmder jest mega. Dodatkowo trzyma historię poleceń 🙂 Więc jak ktoś np. napsuje coś w gicie – starczy powiedzieć: dawaj historię, popatrzymy 😀

  • zakius

   nie do końca tak, cmder to paczka conemu + msys2 + git for windows + kilka dodatkowych skryptów i innych bajerów
   każdy cmd otwarty w conemu za pomocą cmdera jest wzbogacony o cały komplet
   ogólnie conemu to najlepszy emulator terminala z jakim miałem styczność, żaden na pingwinie mu nie dorównuje

 • Myslalem, ze stary cmd.exe zostal usuniety z nowych Windowsow 😉 A serio nie ma sensu uczyc sie nawet podstaw tego frustrujacego narzedzia skoro jest: 1. Powershell (slyszalas?), 2. Cmder – program obslugujacy wiele powlok, ktory mozemy sobie pieknie dostosowywac ‚pod’ siebie. A przy okazji Powershell ma aliasy na podstawowe polecenia jednakowe z tymi z linuxa, np.: „ls,pwd…”

  • Właśnie sprawdziłam. Nie został usunięty 🙂

   Frustrujące? Nie zauważyłam. Może dlatego, że działam z nim od lat? Co prawda prywatnie więcej korzystam z Ubuntu i jego Terminala. Ale Command Line’a Windowsowego również używam na codzień. Więcej. Nie znam nikogo kto by używał PowerShella (nie mówię, że jest zły, po prostu go nie znałam), prędzej już Git Bash. A znam wielu programistów których CL windowsowy nie frustruje 😉

   Przy czym tak – przy korzystaniu z obu systemów albo nauce na poleceniach linuxowych można mieć potem problem z używaniem ls, pwd, itp. na Windowsie. Jeśli korzystasz z obu systemów wygodniej używać narzędzi typu Git Bash czy PowerShell. Jeśli tylko z Windowsa – używaj tego, czego jest Ci wygodnie 😉

   Ja do CL windowsowego nic nie mam. I myślę, że to najmniejszy problem na początku 😉

 • Sebastian Gralikowski