Ten artykuł jest częścią serii Tworzenie aplikacji webowej: Krok po kroku ([part not set] / 19)

Nie przejdziemy dalej jeśli nie zapoznasz się z tym narzędziem. W zasadzie niezbędnym w pracy programisty.

Ponieważ w naszym wyzwaniu bazujemy na Windowsie, omówię Command Line Windowsowy. Zasady działania są takie same, ale komendy mogą się różnić w zależności od systemu operacyjnego.

 

Więc po pierwsze: czym jest ten cały command line?

Podobno obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, a więc command line (a po polsku wiersz poleceń) to okno przedstawione poniżej:

Wyszukasz je wprowadzając w wyszukiwarkę Windowsową jego nazwę bądź skrót: „cmd”.

Command Line w Ubuntu szukaj pod „Terminal”.

Ostrzegam, że na starcie może wyglądać np. tak:

Jak to zmienić?

Polecam rozmiar 7 x 12, ale wybór zależy od Ciebie 😉

 

Do czego służy Command line?

Najprościej mówiąc – do komunikacji z komputerem.

Owszem, mamy GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika, który w zasadzie dostarcza większość funkcjonalności. Dlatego większość osób może nigdy nie sięgać do command line’a. Jednak są przypadki, gdy potrzebujesz skomunikować się z komputerem bardziej bezpośrednio.

Co robisz kiedy chcesz podejrzeć pliki w komputerze? Wchodzisz w wybrany folder, prawda? To samo możesz zrobić z wykorzystaniem Command Line:

Polecenie, które do tego służy to:

cd <nazwa_folderu>

Chcesz podejrzeć pliki? Polecenie:

dir

Tak mniej więcej wygląda praca z Command Line. 

Po co, skoro mamy Windows?

Otóż Windows nie pozwala na wszystko. W każdym systemie jako programista będziesz potrzebować możliwości jakie daje Command Line. I jest to wygodne – przekonasz się.

Nauka Command Line nie jest naprawdę trudna. A tworząc naszą aplikację będziemy z niego korzystać nieraz. Warto wspomnieć, że IDE  czy edytory kodu posiadają wbudowane Terminale 😉

Lada moment pojawią się artykuły w temacie Node JS, npm oraz TypeScript’a. Nie poradzisz sobie z kolejnymi zadaniami, jeśli nie opanujesz terminala. A jego nauka naprawdę nie jest trudna. Musisz tak naprawdę obyć się z komendami (poleceniami). Zrozumieć. Nie musisz się ich uczyć na pamięć 😉 To przyjdzie samo z czasem.

 

Więc z czego się uczyć?

Teraz tak: mniej istotne jest w oparciu o jaki system się uczysz, czyich komend. Najczęściej tutoriale, kursy bazują jednak na systemie Linux. Możesz spokojnie na nich bazować, a potem po prostu sięgnąć po odpowiedniki komend na Windowsa.

Jeśli będziesz przechodzić tutorial bazujący na komendach Linuxowych – warto sięgnąć po Git Bash for Windows. Jest to narzędzie, które umożliwia korzystanie z komend Linuxowych na Windowsie.I po prostu dostarcza funkcjonalność Command Line’a – także możesz z niego śmiało korzystać nie tylko do nauki.

 

Fajny tutorial video (Youtube) bazujący na Windows Command Line (EN).

Learn the Command Line na CodeCademy (bazuje na komendach Linux’owych).

Command Line Crash Course – będący dodatkiem do Learn Python The hard Way (dostęp online tutaj).

Tutorial na Django Girls: Introduction to the command-line interface.

Trochę bardziej zaawansowany kurs, ale obejmujący też sporo podstaw oraz przydatnych informacji na start znajdziecie na Udemy: „Command Line Essentials: Git Bash for Windows” Git Bash to również taki terminal. Różni się nieco od systemowego terminalu.

No i pozycja „Learn Enough Command Line to Be Dangerous” autorstwa Michael’a Hartl’a wydaje się naprawdę ciekawą opcją na start!

 

Zanim zaczniesz się jednak rozpędzać dalej – wiedz, że przydatne materiały znajdziesz nie tylko na zewnątrz. Sam Command Line dostarcza przydatną dokumentację. Wystarczy wpisać help.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wybranej funkcji? Użyj polecenia:

help <polecenie>, np.

help mkdir

Każde polecenie polecenie może iść ze swoimi argumentami oraz opcjami. Dla przykładu del:

Jak coś dokumentację znajdziesz również online – TUTAJ.

 

Teraz tak: nie mówię, że nauczenie się korzystania z Command Line jest proste. Ale podstawy, które pozwolą nam na dalszą pracę – są.

Więc bez wymówek siadaj do jednego z dostarczonych materiałów. Obądź się trochę z Command Line. Naucz się do czego możesz go używać. Za chwilę dowiesz się więcej, zaczniemy z niego regularnie korzystać. Jak coś – będę tłumaczyć co robimy i dlaczego tak to działa. Ale zacznij.

Powodzenia!

 

I pare wskazówek na koniec:

W terminalu systemu Windows nie da się wykonać operacji wklejenia poprzez Ctrl + V. Ale uda Ci się to zrobić wybierając prawy przycisk myszy i wklej:

Ciekawostka: na Ubuntu wystarczy zaznaczyć tekst, otworzyć terminal i wybrać środkowy przycisk myszki, by wkleić zaznaczenie do Terminalu. Wygodne 😉

 

Czy zaprezentowane materiały są dla Ciebie wystarczające? Czy jednak potrzebujesz tutorialu krok po kroku? Mogę coś takiego przygotować.

Nie udało mi się znaleźć wartych polecenia materiałów po polsku. Jeśli takowe znasz – będę wdzięczna za informację i z chęcią dodam do artykułu 😉

 

Niedługo powstanie grupa wsparcia dla osób, biorących udział w wyzwaniu.

Series Navigation