Równolegle z tym blogiem prowadzę bloga nt. m.in. produktywności i osiągania celów (Nettelog). Z motywacji wynikającej z wyznaczania celów korzystam często. Czemu więc nie podzielić się nimi publicznie? Obligacja zewnętrzna zazwyczaj działa na moją korzyść.

Jednocześnie wpisy, które się ukażą w tematyce zaawansowanej będą dotyczyły poniższych planów. Mam nadzieję, że będzie to dla Was ciekawy temat 🙂 Taki przykład z realnej pracy nad projektem.

Projekty rozpisane poniżej to rozgrzewka. W planach mam jeszcze coś większego, ale na razie zachowam to dla siebie. Możliwe za to, że wpłynie na moje cele, jeśli będę musiała ogarnąć jakąś technologię pod kątem tego projektu.

W ramach kategorii Full Stack > Raporty będę raportować moje postępy 😛 Pewnie mniej więcej raz na miesiąc, czasem nawet rzadziej. Dosłownie raportować. Co zrobiłam? Jaki mam plan na najbliższy okres? Jak mi idzie?

Informacje na zasadzie: jak skonfigurowałam swoje środowisko pracy, jak zautomatyzowałam pewne zadania, czego używam, z czego skorzystałam, a co odrzuciłam, znajdą się w kategoriach Frontend, Backend, Full Stack. Raporty będą zapewne do nich linkować.

Pierwszego raportu spodziewajcie się pewnie już w styczniu. Ale dam znać kiedy wystartuje z pracą nad wybranym projektem i kiedy umieszczę go na Github’ie. Takie informacje znajdziecie w newsletterze oraz na Fanpage’u.

Dla osób które nie znają Git’a i Github’a także znajdą się informacje co i jak 😉

Nie wiem jeszcze, od którego z poniższych projektów zacznę 😀 I czy wytrwam od początku do końca czy będę przeplatać z innymi. W prywatnych projektach fajne jest to, że możesz oderwać się od jednego i zająć czymś innym.

To tyle z wprowadzenia.

 

Plan na najbliższy okres przedstawia się następująco:

MEAN Stack

W zasadzie pracowałam już w tym stack’u, ale nigdy jeszcze nie stworzyłam własnej aplikacji od początku do końca.

MongoDB ogarniam – w zeszłym roku zrobiłam certyfikat na MongoDB University. Wiem, wiem, certyfikaty można sobie w tej branży schować 😉 Ale kurs i tak polecam. Ja robiłam konkretnie: M101JS: MongoDB for Node.js Developers. Ale są też np. dla developerów Javy czy .NET’a.

Z Node’m, Express’em i Angular’em w wersji 1.x też już sporo pracowałam.

Także od razu przystąpię do tworzenia aplikacji. Myślę, że od początku umieszczę ją na Github’ie tak by motywowała mnie świadomość, że macie dostęp i podgląd na moje postępy. Oczywiście uwagi czy code review mile widziane xD Tak jak wspominałam jestem świadoma, że jestem na początku swojej drogi do Full Stack developera.

Aa.. tylko chcę, żeby ta aplikacja robiła „coś” praktycznego, także pierwszym krokiem będzie przejrzenie mojej listy projektów i zastanowienie się, co mogłabym rozwinąć w ramach tego stack’u. Zobaczymy.

 

Kurs tworzenia motywów na WordPress

Mam zamiar wrócić do kursu tworzenia motywów na WordPress’a, który zawiesiłam ze względu na prace nad tym blogiem. Robię konkretnie kurs „WordPress Theme Development with Bootstrap” Brad’a Hussey’a na Udemy.

Większą część Bootstrap’a siłą rzeczy pominęłam, ale polecam osobom, które mają podstawową wiedzę w tym temacie 😉 Brad tłumaczy to naprawdę w prosty i przejrzysty sposób. Kurs jest płatny, mi akurat udało się go zakupić w promocyjnej cenie $19 po wcześniejszym sprawdzeniu opinii. Nie kupowałam w ciemno i zdecydowanie polecam dalej. Więcej na temat tego kursu jeszcze napiszę w oddzielnej recenzji już po jego zakończeniu 🙂

Tak czy inaczej po ukończeniu kursu planuje zacząć prace nad własnym motywem WordPress. Jakby ktoś znał jakieś źródło darmowych motywów w formie PSD do zakodowania – dajcie znać w komentarzu 😉 Tymczasem myślę o zakodowaniu tego motywu z PSD Repo. Kod udostępnię również na Github’ie.

Ponieważ programuje na Ubuntu, przy okazji tworzenia motywu korzystam z LAMP stack’a.

 

React

Zapoznam się z React’em, który chodzi już za mną za długo. Tak, słyszałam, że jest lepszy od Angular’a 😛 Nie sprawdziłam. Nie znam go jeszcze i mam zamiar to nadrobić.

Pod tym kątem projekt aplikacji rozpiszę jak już dowiem się z czym to „się je”. Na chwilę obecną za mało wiem na ten temat. A może macie pomysł na aplikację, na przykładzie której mogłabym nauczyć się dobrze React’a?

 

Python (Django)

Moja pięta Achillesowa, z którą mam nadzieję się w końcu rozprawić.

Tutaj także chciałabym uczyć się jak najbardziej praktycznie. Macie jakiś pomysł?

Może od razu rozpędzę się do Django (ale to jeszcze zobaczymy).

 

TypeScript, Angular 2, Bootstrap 4

Jeśli do tego czasu nic się nie zmieni (a to kwestia kilku miesięcy, więc może się zmienić) to następnym krokiem będzie nauka stworzenie aplikacji z wykorzystaniem Angular’a 2 + Bootstrap’a 4. Żeby to zrobić muszę nauczyć się również TypeScript’a.

 

Znacie mój plan. Teraz już nie mogę się wycofać 😉 Jak widzicie stawiam na naukę poprzez praktykę. Choć jak dotąd nie umieszczałam własnych projektów publicznie. Chociaż na upartego już raz commit’owałam do open source’a. Ale akurat do biblioteki Bullet Physics (C++) – także nie ten kierunek.

Od dłuższego czasu zbieram też listę aplikacji, które chciałabym zrealizować na własny użytek (a być może nie tylko własny). Chciałabym w przeciągu najbliższych miesięcy zrealizować przynajmniej te pomniejsze.

 

Moje aktualne cele dotyczące rozwoju kwalifikacji znajdziecie na tej liście. Mam nadzieję sukcesywnie wykreślać kolejne elementy.

 

Zaciekawieni? 😉